An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. PRAVILA SPORTSKIH IGARA Branimir Garić, prof.

2. Klasifikacija sportskih igara • Prema strukturnoj složenostiekipne sportske igre kao što su odbojka, košarka ili rukomet spadaju u kompleksne sportove. • U ekipnim sportskim igrama bitna je što viša razinasuradnjeizmeđu članova sportske ekipe. • Cilj svakog ekipnog sporta je postizanje rezultatskenadmoćinad suprotstavljenom ekipom. • Općenito se svi sportovi razlikuju po broju i složenosti tehničkih i taktičkih elemenata, a u ekipnim sportovima je najizraženija taktička komponenta.

3. Odbojka • POVIJEST ODBOJKE: nastala 1895. godine u SAD-u, stvoritelj je William G. Morgan. • CILJ IGRE: ostvarit što više poena pravilnim prebacivanjem lopte preko mreže da bi dodirnula protivničko polje. • IGRAČI: svaka ekipa ima 6 igrača u terenu i 6 rezervnih igrača. • IGRALIŠTE: je dimenzija 18m x 9m, a mreža i središnja linija dijele igralište na dva jednaka polja. Svako polje ima zonu napada i zonu obrane koje dijeli linija 3 metra. • BODOVANJE: utakmica se igra na 3 dobivena seta do 25 poena, jedino ako je rezultat 2:2 u setovima igra se 5. set do 15 poena i na dva poena razlike.

4. Odbojka • SPECIFIČNOSTI ODBOJKE: a) ekipa smije loptu pravilno odigrati 3 puta u jednom poenu b) isti igrač ne smije odigrati loptu dvaput uzastopce c) blok se ne broji kao 1. odigravanje ili dodir i igrač smije odigrati prvi loptu nakon izvršenog bloka d) igrači se moraju rotirati u smjeru kazaljke na satu kada osvoje poen na protivničkom servisu (pravilo rotacije) e) libero je igrač obrambenog polja, ima drugu boju dresa od svojih suigrača i ne smije servirati ili smečirati • ELEMENTI TEHNIKE ODBOJKE: servis, prijem servisa, dizanje, smeč, blok, obrana polja

5. Odbojkaško igralište

6. Košarka • POVIJEST KOŠARKE: nastala 1891. godine u SAD-u, stvoritelj je James Naismith. • CILJ IGRE: ostvariti što više poena ubacivanjem lopte u protivnički koš pod organiziranim pravilima. • IGRAČI: svaka ekipa ima 5 igrača u terenu i 7 rezervnih igrača. • IGRALIŠTE: je dimenzija 28m x 15m, a središnja linija dijeli igralište na dva jednaka polja. Svako polje ima koš na visini od 3.05m, liniju slobodnog bacanja i liniju za 3 poena koja je udaljena od koša 6.75m. • BODOVANJE: slobodno bacanje vrijedi 1 poen, koš unutar linije 6.75m vrijedi 2 poena i koš iza linije 6.75m vrijedi 3 poena. Utakmica se sastoji od četvrtina koje traju po 10 minuta. U slučaju neriješenog rezultata nakon 40 minuta igre slijede produžeci (5 minuta) dok jedna ekipa ne ostvari 1 poen više.

7. Košarka • SPECIFIČNOSTI KOŠARKE: a) napad traje 24 sekunde b) s loptom u rukama igrač smije napraviti samo 2 koraka (košarkaški dvokorak) c) jednom vođena lopta ne smije se opet voditi (dupla lopta) d) dva ili više igrača drže istovremeno loptu (mrtva lopta) e) ekipa je u „bonusu” kada napravi 4 prekršaja u jednoj četvrtini, a svaki sljedeći prekršaj kažnjava se s 2 slobodna bacanja • ELEMENTI TEHNIKE KOŠARKE: vođenje lopte, dodavanje, hvatanje, šutiranje (polaganje), skokovi, pivotiranje, fintiranje

8. Košarkaško igralište

9. Rukomet • POVIJEST RUKOMETA: nastao 1898. godine u Danskoj, stvoritelj je HolgerNielsen. • CILJ IGRE: ostvariti što više poena pogađanjem lopte u protivnička vrata (gol). • IGRAČI: svaka ekipa ima 7 igrača u terenu(6 igrača + 1 vratar) i 7 rezervnih igrača. • IGRALIŠTE: je dimenzija 40m x 20m, a središnja linija dijeli igralište na dva jednaka polja. Svako polje ima gol širine 3m i visine 2m, isprekidanu liniju slobodnog bacanja (9m), punu liniju vratarevog prostora (6m)i malu liniju za izvođenje sedmeraca (7m). • BODOVANJE: utakmica se sastoji od 2 poluvremena po 30 minuta. Pobjednik je ekipa koja postigne jedan pogodak više nakon 60 minuta igre. Ovisno o sustavu natjecanja utakmica može završiti neriješeno, produžetkom (2 x 5min) i na kraju izvođenjem sedmeraca.

10. Rukomet SPECIFIČNOSTI RUKOMETA: a) s loptom u rukama igrač smije napraviti najviše 3 koraka b) igrači ne smiju biti u vratarevom prostoru (linija 6m) c) nakon što sudac pokaže znak za pasivnu igru ekipa ima mogućnost najviše 6 dodavanja + šut d) vratar se može koristiti kao 7 igrač u polju e) igrač koji izvodi ubacivanje lopte mora jednom nogom stajati na bočnoj liniji • ELEMENTI TEHNIKE RUKOMETA: vođenje lopte, dodavanje, hvatanje, šutiranje, fintiranje igrača, blokiranje, obrane vratara

11. Rukometno igralište

12. Literatura: • Milanović, D. (2009). Teorija i metodika treninga. Zagreb: Kineziološki fakultet • FIVB officialrules • FIBA officialrules • IHF officialrules Fotografije: 3dwarehouse