Marketing i public relations w internecie seo sem reklama wojciech kreft
Download
1 / 84

MARKETING I PUBLIC RELATIONS W INTERNECIE SEO, SEM, REKLAMA… Wojciech Kreft - PowerPoint PPT Presentation


 • 142 Views
 • Uploaded on

MARKETING I PUBLIC RELATIONS W INTERNECIE SEO, SEM, REKLAMA… Wojciech Kreft. Poznajmy się . Moje e-projekty. ORAZ OK. 20 MNIEJSZYCH PROJEKTÓW. Internet się zmienia…. Internet się zmienia…. Internet się zmienia…. Internet się zmienia…. Internet się zmienia….

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' MARKETING I PUBLIC RELATIONS W INTERNECIE SEO, SEM, REKLAMA… Wojciech Kreft' - eshana


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Marketing i public relations w internecie seo sem reklama wojciech kreft
MARKETING I PUBLIC RELATIONS W INTERNECIESEO, SEM, REKLAMA…Wojciech KreftMoje e projekty
Moje e-projekty

 • ORAZ OK. 20 MNIEJSZYCH PROJEKTÓW


Trendy online– jak je mierzyć?


Wykorzysta szans
Wykorzystać szansę…

 • Open’er Festival – jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce.

 • Od 2006 roku odbywa się na Lotnisku Babie Doły w Kosakowie

Źródło: http://img21.imageshack.us
 • Gmina Kosakowo – www.kosakowo.pl ma/miało doskonałą szansę na dotarcie do ciekawej grupy odbiorców, ma szansę na budowanie pozytywnego wizerunku!

 • Wystarczyłoby na stronie kosakowo.pl zamieścić ciekawy pakiet informacyjny dla uczestników koncertów (jak dojechać, co robić przed i po imprezach itp..- te informacje są najczęściej poszukiwanymi)


 • Płatne linki AdWords są ciekawą formą dotarcia do potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy kosztują grosze!

 • Np. hasła „Kosakowo”, „Lotnisko Babie Doły” można zrealizować kampanię z dotarciem do bardzo zidentyfikowanej grupy docelowej za grosze, podczas gdy kliknięcie poprzez hasło „Opener” kosztuje kilkanaście razy więcej


Warsztaty online
Warsztaty online potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy

http://www.google.com/trends


Internet i reklama w PL potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy


Dostęp do internetu potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy w Polsce ???

Jest dobrze !!!

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Eurostat 2009; www.internetstats.pl


Cechy e marketingu
Cechy e-marketingu potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy


SEM potencjalnych odbiorców… …szczególnie wtedy, gdy

SEO

PPC

Źródło: opracowanie własne – jedna z najprostszych interpretacji SEM


SEM - Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.


SEO wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. - jest procesem długofalowym, czasami pierwsze efekty optymalizacji będą widoczne po kilku tygodniach, czy miesiącach. W Polsce słowem odpowiadającym SEO jest „pozycjonowanie”. To proces poprawiający ilość i jakość ruchu przychodzącego do pozycjonowanej witryny z wyników organicznych wyszukiwarek.

- seo to proces, a nie jednorazowa akcja

- seo koncentruje się nie tylko na ilości ruchu, ale także jego jakości

- seo to także różne wyszukiwarki: obrazków, video, lokalne


PPC wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.- to model opłat za reklamę w wyszukiwarkach i sieciach reklamowych (np. google adwords). Obok tzw. wyników organicznych (naturalnych) możemy znaleźć wyniki płatne – w większości oznaczone jako linki sponsorowane.


Przyk adowe wyniki wyszukiwania
Przykładowe wyniki wyszukiwania wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.


Wska niki
Wskaźniki wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

- CPC - (ang. Cost per Click, czyli koszt za kliknięcie). Oznacza koszt, jaki ponosi reklamodawca za kliknięcie w jego link reklamowy.

- CPM - (Cost Per Mille, gdzie mille to rzymskie określenie tysiąca) CPM oznacza koszt za tysiąc wyświetleń reklamy.Skrót CPM pochodzi z ang. cost per thousand impressions (koszt tysiąca wyświetleń). Cena jest ta sama, niezależnie od tego, czy użytkownicy klikają na reklamę czy nie.


 • CTR wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. - (ang. ClicK Trought Rate) współczynnik używany w marketingu internetowym. Określa on ilość kliknięć w stosunku do ilości wyświetleń (ekspozycji) reklamy.

  Średni CTR dla różnych kampanii- omówienie online


- współczynnik konwersji wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. - konwersja jest rejestrowana, gdy kliknięcie w reklamę prowadzi do czynności, którą uważamy za cenną dla nas. Najczęstszą konwersją jest pozostawienie adresu e-mail lub Zakup. Współczynnik konwersji to liczba konwersji podzielona przez liczbę kliknięć na reklamy

- Koszt na konwersję (Koszt/konwersja) jest to całkowity koszt podzielony przez całkowitą liczbę konwersji. Ta wartość statystyczna podaje kwotę wydaną na pojedynczą konwersję

- zasięg – określa procentowe dotarcie do populacji internautów (lub określonej grupy docelowej)


- Unique Users wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. - liczba Internautów którzy odwiedzili witrynę w ciągu określonego czasu. Na podstawie numeru IP z którego pochodzą odwiedziny oraz innych informacji o odwiedzających wykluczane są powtórne wizyty.

- Ad Views (Impressions) - liczba załadowań reklamy internetowej (banera, przycisku lub pop-up), która odzwierciedla ile razy został on zauważony.

- Post-click tracking - analiza zachowań Internauty po przejściu do witryny poprzez reklamę internetową. Na tej podstawie rozliczane są programy partnerskie. Odwiedzający może np. otrzymać specjalny numer wpisany w cookies, który mówi poprzez którą reklamę dotarł do witryny, a następnie podczas dokonywania zakupów numer ten jest sprawdzany i dołączany do zamówienia.


Podstawowe rodzaje reklamy
Podstawowe rodzaje reklamy wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.


Reklama intekstowa
Reklama intekstowa wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

Systemy reklamowe, które działają na zasadzie podkreślania słów kluczowych w treści strony. Najeżdżając „strzałką” na dane słowo wyskakuje „dymek reklamowy” z hasłem, grafiką lub animacją/video. Taka forma reklamy pozwala na precyzyjne dobranie fraz kluczowych, pod którymi wyświetlać się będzie nasza reklama.


Popularne sieci reklamy intekstowej w Polsce: wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

 • - www.smartcontext.pl

 • - www.adkontekst.pl

 • - www.adsearch.pl


Formaty reklam
Formaty reklam wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.


Wsp praca z agencj
Współpraca z agencją wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

Wady

vs.

Zalety

Kiedy warto z agencją?

A kiedy samodzielnie ?


Negocjacje z klientem rozpoczynają się zwykle od rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi.


Przyk ady mediaplan w i efektywno ci
Przykłady mediaplanów rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi. i efektywności


Cpc za 0 30 pln tak ale
CPC za 0,30 pln ?? Tak…ale… rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi.


Sprawd co si bardziej op aca
Sprawdź co się bardziej opłaca rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi.

CTR „Kawały”

vs.

CTR „Evolution Media”


Case study bez agencji
Case study „bez agencji” rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi.

BEZ AGENCJI

Graficzna Adwords – tematyka „Wesela”

130 klików 72 429 wyświetleń 0,18% CTR CPC 0,67 zł wydatki 87,19 zł

Tekstowa – Adwords – tematyka „Wesela”

147 Klików 98 095 wyświetleń 0,15% CTR CPC 0,80 zł wydatki 117,88 zł

Z AGENCJĄ

Remarketing – Adwords – tematyka „turystyka”

Kliki 4 020 wyświetlenia 3 310 351 CTR 0,12% Koszt 4 703,40 zł CPC 1,17

Display Network/Graficzna

5 333 klików 10 927 396 wyświetleń CTR0,05% Koszt 4 698,12 zł CPC 0,98

Adkontekst

442 klików 969 242 wyświetleń CTR 0,05% razem 393,38 zł CPC 0,89

Dlaczego tak niski CTR ? Wnioski …


Tworzenie reklam Google Adwords rozpoznania i zdefiniowania jego potrzeb. W tym celu, dobrą praktyką jest napisanie briefu, w którym klient określa swoje najważniejsze cele oraz uwarunkowania. Po dokładnym przeanalizowaniu briefu i konsultacjach z klientem, agencja przygotowuje strategię marketingową (bądź wyłącznie mediaplan). Wygodą dla klienta jest również sam proces zakupu mediów. To agencja/dom mediowy dokonuje zakupu miejsc (nośników reklamy), nadzoruje i analizuje przebieg kampanii i raportuje całość klientowi.

- warsztaty online


Przydatnym narzędziem przy planowaniu kampanii w Google Adwords jest tzw. „narzędzie propozycji słów kluczowych google”

https://adwords.google.pl/select/KeywordToolExternal


ĆWICZENIE Adwords jest tzw.

Wydaj

10 000 PLN


Reklama Adwords jest tzw. wirusowa ?!


Polecane r d a informacji
Polecane źródła informacji Adwords jest tzw.

 • www.internetstandard.pl

 • www.interaktywnie.com

 • www.sprawnymarketing.pl

 • www.antyweb.pl

 • www.forum.optymalizacja.com

 • www.turystykawinternecie.pl

 • www.onlinemarketing-trends.com


Google Analitics Adwords jest tzw.


Umiejętne powiązanie, integrowanie narzędzi powoduje synergię, wzmacnia efekty. Jednak przy ograniczonych budżetach  zdecydowanie bardziej efektywnym są działania PR, które obecnie muszą być zintegrowane z e-PR.


Kr tki case fight
Krótki case – fight synergię, wzmacnia efekty. Jednak przy ograniczonych budżetach

Kampania billboardowa + nośniki infoscreen w warszawskim metrze

vs.

Niewielki konkurs

„Zaproś znajomych na Pomorze”


Moja www
Moja www synergię, wzmacnia efekty. Jednak przy ograniczonych budżetach


Nie istnieje jedna uniwersalna droga, wskazująca na i projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

Najważniejsze zasady to:

- dostarczanie informacji jak najszybciej: informacja jak najbliżej internauty (max 3 kliknięcia dla znalezienia szukanej strony docelowej)

najważniejsze treści jak najbardziej widoczne dla wyszukiwarek

„content is a king”


Droga do sukcesu… projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

Profil 1000 najpopularniejszych stron w internecie:

http://www.google.com/adplanner/static/top1000/


Budowanie tre ci
Budowanie treści projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.


Zaanga owanie i konwersacja
Zaangażowanie i konwersacja!!! projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

4.8x

Czasu na stronie

3.2x

Odsłon dla jednej wizyty

1.5x

Powracajacych użytkowników w m-cu

2.5x

Większa konwersja!


Źródła pozyskiwania treści projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

-dyskusja i dobre praktyki


SEO…. projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

….pssst…


Spadek ctr wraz ze spadkiem pozycji
Spadek „CTR” wraz ze spadkiem pozycji projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.


Nr 1 dlaczego
Nr 1 - dlaczego ? projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

Dlaczego tak ważnym jest być pierwszym w wynikach wyszukiwania ?

Ćwiczenie: Sprawdź sam wpisz w google: „budyń dr oetker”

Już wiesz jaką moc ma bycie nr 1 ?? Teraz dowiedz się jakie są sposoby aby to osiągnąć.


Specjalista seo
Specjalista SEO ?? projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.


Warsztaty seo
Warsztaty SEO projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

Doskonale zoptymalizowana strona

Hasło kluczowe: atrakcje Warszawa / Warszawa atrakcje turystyczne

Page title:Tytuł strony: Warszawa atrakcje turystyczne w Warszawie

Meta Description/Opis Meta: Sprawdź listę atrakcji turystycznych w Warszawie. Muzea, imprezy, ciekawostki. Warszawa ma ponad 111 atrakcji – sprawdź teraz.


Zasady i etyka SEO projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.


Jak projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci. badać

swójserwis…

i swojego konkurenta?


Co na to konkurencja oraz wiczenia z najwa niejszymi narz dziami seo
Co na to konkurencja ? projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci. oraz ćwiczenia z najważniejszymi narzędziami SEO

 • Free Google Monitor http://www.cleverstat.com

 • http://www.alexa.com/siteinfo

 • http://www.archive.org/web/web.php Wycena stron

 • Narzędzie podglądu reklam

 • https://adwords.google.pl/select/AdTargetingPreviewTool

 • Narzędzia SEO:http://www.seocentro.com/

 • http://www.majesticseo.com/ + http://ahrefs.com/

 • Google dla Webmasterów !!!


Search Engine Reputation Management projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci. . SERM jest niczym innym jak dbaniem/zarządzaniem reputacją strony w wyszukiwarkach internetowych i obejmuje wszelkie działania mające na celu poprawę wizerunku marki w wyszukiwarkach internetowych, w tym przeciwdziałanie negatywnemu e-pr.

SERM to dążenie do wyparcia z pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania (i dalej) linków do stron z negatywnymi informacjami odnośnie danej marki lub osoby i zastąpienie ich informacjami pozytywnymi lub neutralnymi.


 • Art. 24 § 1 kodeksu cywilnego: projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci.

  „ten czyje dobro osobiste zagrożone cudzym działaniem…”

  -daje prawo do żądania zaniechania działania zagrażającego dobru osobistemu


Art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektorniczną projekt strony internetowej. Każda działalność online ma swoją specyfikę i swoje reguły istnienia w sieci. zwalnia administratora z odpowiedzialności za wpisy użytkowników strony internetowej, jeżeli nie wie on o ich bezprawnym charakterze, a w razie uzyskania wiarygodnej wiadomości o tym, niezwłocznie umożliwi dostęp do nich (inaczej-usunie je)

Jednak wyroki w tym zakresie są różne!


ad