1 / 12

FUTBAL

FUTBAL. OBSAH:. Hist ória Pravidlá hry Najznámejšie tímy Súťaže. História. Najstaršie dochované správy o loptovej hre pochádzajú z roku 2697 p.n.l.. Vtedy v starej Číne sa cisárovi vojaci zabávali s loptou vyrobenou zo zvieracej kože a celú túto zábavu nazývali ts´uh-kuh.

Download Presentation

FUTBAL

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. FUTBAL

2. OBSAH: • História • Pravidlá hry • Najznámejšie tímy • Súťaže

3. História • Najstaršie dochované správy o loptovej hre pochádzajú z roku 2697 p.n.l..Vtedy v starej Číne sa cisárovi vojaci zabávali s loptou vyrobenou zo zvieracej kože a celú túto zábavu nazývali ts´uh-kuh. • Na európskom kontinente sa s loptovými hrami môžeme stretnúť už v starovekom Ríme. • Od roku 217 nie sú zachované žiadne správyaž do roku 1175, kde o foot-balle píše vo svojích Dejinách Londýna William Fitzstephen. • V Taliansku bol futbal obľúbený už v pätnástom storočí, kde sa nazýval calcio. • Aj z Francúzka sa zachovali spomienky na futbal pod menom choule.

4. Pravidlá hry • Hrací čas • Hráči • Obrázok ihriska • Vývoj pravidiel

5. HRACÍ ČAS • každý zápas sa hrá na dva polčasy, každý po 45 minút • čas sa meria od prvého výkopu • polčasová prestávka trvá najviac 15 minút (ak rozhodca nedal súhlas na jej predĺženie) • pre meranie času zápasu sú smerodajné len hodinky rozhodcu • všetky obvyklé prerušenia hry sa započítavajú do času zápasu • ak sa stretnutie skončilo predčasne, bez zavinenia družstiev, bude sa celé stretnutie opakovať v náhradnom termíne • ak je potrebné určiť víťaza, je možné v prípade nerozhodného výsledku stanoviť predĺženie hry(napr. 2x15 min)

6. HRÁČI • Striedanie hráčov • Za normálnych okolností môže každé družstvo počas jedného zápasu vystriedať maximálne 3 hráčov. • Výmena brankára za akéhokoľvek iného hráča je možná, ak je o tom rozhodca informovaný a ak sa takáto výmena uskutoční počas prerušenia hry. • Náhradník môže nastúpiť na plochu až vo chvíli, keď striedaný hráč opustí hraciu plochu a náhradník dostane od rozhodcu povolenie na vstup do hry. • Futbal hrajú dve družstvá o 7 - 11 hráčoch. Jeden z nich musí byť brankár a jeden kapitán. • Ak družstvo nastúpi do hry s nižším počtom hráčov, ako je 11, môže stav počas hry doplniť. • Pokiaľ počas hry klesne počet hráčov v niektorom tíme pod 7, rozhodca hru skončí. • Opustenie ihriska hráčom • Hráč môže opustiť hraciu plochu a opätovne sa vrátiť na ihrisko len so súhlasom rozhodcu.

7. OBRÁZOK IHRISKA

8. VÝVOJ PRAVIDIEL 1873 – zavedený rohový kop1874 – zavedený trestný kop a hráči začali používať chrániče1875 – ustanovené presné rozmery bránok1877 – uvedené do praxe vhadzovanie lopty ľubovolným smerom (dovtedy sa mohlo vhadzovať len smerom do stredu ihriska)1883 – ustanovené jednotné rozmery lopty1884 – zavedené vhadzovanie dvomi rukami1887 – rozhodcovia dostali píšťalku1890 – na bránkach sa objavili siete1891 – zavedený pokutový kop zo vzdialenosti 11 yardov Ďalšie výrazné zmeny prišli až v roku 1905

9. Najznámejšie tímy • Manchester united • Liverpool • Real madrid • FC Porto • Juventus turin • Inter Milano

10. Súťaže • Svetové: • I. liga • II. liga • FIFA • UEFA • Liga majstrov • Pohár UEFA • Slovenské: • Corgoň liga • II. liga • III. liga • Slovenský pohár

12. KONIEC Kontakt: zahonova@yahoo.co.uk