100 likes | 187 Views
Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is only $20!
E N D
Please read the following and answer the question on your note sheet : The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is only $20! If you bought 5 tickets so that you and 4 friends could go see Despicable Me 2, how much would each of your friends have to pay you for their ticket?
Definition • Unit rate = The cost of 1 Think……ONE WHAT? = =
= $2.40 2.40 6 = .40 for 1 soda
Now what about this? 18 ounces = $2.70 This box is 15 cents per ounce. 30 ounces = $3.60 This box is 12 cents per ounce. Which box is the best deal?
Do these labels lookfamiliar? Look at the small slip of paper you were handed. SIZE OF ITEM TOTAL PRICE UNIT PRICE PER OUNCE
Sometimes the “best buy” is not the best choice for you. What factors beside price might you think about in buying fruit? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? Complete your ticket out the door