482 likes | 1.59k Views
Сабақтың тақырыбы:. " Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілі ". 4 “в” сынып жетекшісі: Жунусбекова Нарайым. Сабақтың мақсаты. Білімділігі:. Дамытушылығы:. Тәрбиелігі:.
E N D
Сабақтың тақырыбы: "Үш таңбалы санғажазбаша бөлу тәсілі" 4 “в” сынып жетекшісі: Жунусбекова Нарайым
Сабақтың мақсаты Білімділігі: Дамытушылығы: Тәрбиелігі: Оқушыларға үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдерін үйрету, есептердің шығарылу тәсілдерін меңгерту, есептеу, білім, білік дағдыларын қалыптастыру. Есеп, мысал, тапсырмаларды орындау арқылы математикалық тілде сөйлеуге және есте сақтау қабілеті мен логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, отаншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ. Сабақтың типі: Саяхат сабағы Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есептеу, тексеру. Сабақтың көрнекілігі:суреттер, ребус, кесте, слайд, семантикалық карта. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. А) Оқу құралдарын түгендеу, сабаққа даярлығын тексру, назарларын сабаққа аудару. Ә) Психологиялық дайындық. Әрбір адам? (туысың, досың, жұрағат) Әрбір сабақ? (үйрену, ұғу, ұлағат) Әрбір ісің? (тірлік, тірек, адамдық) Әрбір сөзің? (шындық, бірлік, адалдық)
ІІ. Алдағы іс-әрекетке дайындық. «Ребус» , ,,, КЕ , ,,, К Шешуі: Математика
Есеп Геометриялық фигуралар Арифметикалық амалдар Математика Сандар Өрнектер Теңдеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
“Бәйге” ойыны 10 30 20 1км/дің жартысы нешеге тең? 1сағаттың үштен бір бөлігі нешеге тең? Паралель түзулер дегеніміз не? 30 50 40 Жұмыс, орындалған өнімнің санын қалай табамыз? Қашықтықты қалай табамыз? 1гектарда неше ар бар? 20 40 60 8 санының квадраты нешеге тең? Палетканың көмегімен ауданды қалай табамыз? Күн мен түн неге аяқталады?
І топ ІІ топ ІІІ топ Биологтар Экологтар Сәулетшілер
ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ. ІІІ Жаңа сабақ 1. Тірек, білім дағдыларын қалыптастыру • І топ Биолог ІІ топ Эколог. • 4219 х 26 * 26 х 4219 60 х 523 * 670 х 523 • 4200: 70 * 4200 х 2 5480: 2 * 5480 : 20 • ІІ топ Сәулетші • 3700 х 540 * 540 х 3600 • 2800 х 38 * 28 х 21800
2 тапсырма: Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілін түсіндіру. Жаңа материалмен жұмыс. • 1072 134 • 0 1072- ні 134-ке бөлу керек. Ол үшін 1072-ні 100-ге бөлемін, 10 шығады. 10 саны бөліндінің мәні бола алмайды, себебі разрядтағы ең үлкен бірлік – 9 саны. - 8 9-ды аламын. Тексеремін: 134-ті 9-ға көбейтемін, 1206 шығады. Бұл 1072 – ге қарағанда үлкен, сондықтан бөліндінің мәнінде 9-дан кіші сан болу керек. 8 санын алып көремін. Тексеремін: 134 * 8 = 1072. Бөліндінің мәні 8-ге тең.
І топ ІІ топ ІІІ топ. 1206 : 734 = 1188 : 132 = 2528 : 316= 1960 : 245 = 2097 : 233 = 1107 : 123 =
3 тапсырма. Өрнектің мәнін табу. І топ ІІ топ (13968 – 9756) : 234 = 7791 : (10000-9629) = ІІІ топ. 15953 : 53 + 29080*18-490076=
4 есеп. І топ. Биологтар. «Ақсу- Жабағылы» қорығына саяхат. 1 қайыңның жапырағы – 67 литр суды буландырады. 1-ші сая жолдa– 19 қайың қанша литр суды буландырады? 2 –ші сая жолда – 35қайың. Шешуі: Жауабы:
5 есеп. ІІ топ. Экологтар. Каспиий теңізіне саяхат. 5 гр мұнай- судың 50 жерде жайылады. Мұнай дақтары – 10 жерді алып жатса Қанша мұнай өнімі су бетіне төгілді? Шешуі: Жауабы:
6 есеп. ІІІ. Топ Сәулетшілер. Астана қаласына саяхат. А) Бәйтеректің диаметрі = 22м-ге тең Диаметрін см-мен және дм –мен өрнектеу. Ә) Пирамиданың биіктігі 62м Бәйтеректің биіктігі - ?, бірақ 350дм артық. Бәйтеректің биіктігі қанша метр? Шешуі: Жауабы:
Сергіту сәті. Орнымыздан тұрамыз, Кесіндіні құрамыз. Сәуле болып созылып, Түзу болып тұрамыз. Нүкте болып қаламыз.
ІҮ. Математикалық диктант. 1. 160-ты 6 есе арттыр. 2. 680 мен 590 сандарының қосындысын тап. 3. 180-ді 3 есе кеміт 4. 670-ті 30-ға арттыр. 5. 800 бен 300-дің айырмасын 100 есе кеміт
Ү. Логикалық тапсырма 1. 16 қаз, 2 қойдың аяқтары нешеу? 2. 1 қаз 1 аяқпен тұрғанда 5кг, ал екі аяқпен тұрғанда неше кг болады? 3. Үлкейген сайын жеңіл болатын не? 4. Емен ағашында 8 алма 5 алмұрт өсіп тұр. Барлығы неше жеміс өсіп тұр?
Ү. Сабақты қорытындылау Біз бүгін нені үйрендік? Сендерге қай тапсырма ұнады? Саяхат сендерге ұнады ма? ҮІ. Үй тапсырмасы: №3 –тің қалғаны №7, 8 есеп. ҮІІ. Оқушыларды бағалау. Мадақтау.