70 likes | 254 Views
Cookie Sale . By :Orlando Soto . 3 kind of cookies in one . What I'm trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students. Cost Per Unit.
E N D
Cookie Sale By :Orlando Soto
3 kind of cookies in one • What I'm trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students.
Cost Per Unit • The cost per unit is .40 Cents • Y = 2 + 0.40x • There is 12 packs of cookies in each box we’re going to buy. So I did the total amount for a box which is $4.66/12 cookies = $0.40
Y = 0.40x + 2 • Y = total cost in dollars • X = number of cookies • 2 = the fixed cost of advertising materials • 0.40 = the cost per cookie
Y = 1.00x • Y = Total Cost • 1.00 = Cost of the product • X = Per pack of cookie
Why pay $1 for a cookie? • The price is cheap your paying $1 for a pack with 6 cookies so basically your getting 6 cookies for 1/3 of the regular price for 2 cookies. Also cause its not just 1 kind of pack of cookies. There is 3 different packs, there is nutter butter, chocolate chip, and Oreo cookies.
Cost & Revenue graph. 1. The two lines intersect at 4,2 , the point in which they intersect shows how much money is being made My profit is $5.00 It means that you have made a profit and good amount of money