60 likes | 149 Views
What is the Best Price?. By Chase Lewis TMS 10/29/2012 Mrs. Hudspeth. Unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice. #1 Unit rate Juicy Juice. *It cost $2.72 for 64 oz of apple juice.
E N D
What is the Best Price? By Chase Lewis TMS 10/29/2012 Mrs. Hudspeth
Unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1. • I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.
#1 Unit rate Juicy Juice *It cost $2.72 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.72/64 to find the price per ounce. $2.72/64 =0.043 cents per ounce
#2 Unit rate Mott’s Juice *It cost $2.33 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.33/64 to find the price per ounce. $2.33/64 =0.036 cents per ounce
#3 Unit rate Best Choice • *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. • *To find the price per oz you have to divide. • *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. • $2.18/64 =0.034 cents per ounce
BEST CHOICE is the Cheapest brand!!! • Juicy Juice $ 0.043/1 oz • Mott’s Juice $ 0.036/1 oz • Best Choice $ 0.034/1 oz