360 likes | 1.31k Views
“Моя улюблена казка”. Українські героїко-фантастичні казки. Урок позакласного читання у 5 класі Виконала Учитель української мови і літератури Терлицького навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів” Коваленко Тетяна Володимирівна.
E N D
“Моя улюблена казка”. Українські героїко-фантастичні казки. Урок позакласного читання у 5 класі Виконала Учитель української мови і літератури Терлицького навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів” Коваленко Тетяна Володимирівна
Тема:«Моя улюблена казка». Українські народні казки. Мета: поглибити знання учнів про тематику народних казок, їхні різновиди, особливості побудови; формувати навички виразного читання і перекладу казки, заохочувати дітей до щирого її тлумачення; розвивати творчі здібності учнів; формувати розуміння добра і зла, красивого і потворного; виховувати позитивні риси вдачі, бажання творити добро. Тип уроку: урок позакласного читання. Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до них; презентація до уроку.
Епіграф Казка кличе нас у мандри, Велить бути в житті сміливими й мудрими, Долати перешкоди й біди І не забувати добра світового, Бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність. (Валерій Шевчук)
Хід уроку І. Організаційна частина. ІІ. Мобілізація уваги учнів. Вступне слово вчителя. Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері у своїй філософсько-алегоричній притчі-казці «Маленький принц» зауважив: «Усі ми з берега дитинства, хоча здебільшого й забуваємо про це». І кожен із нас прийшов з такої країни. А казка теж звідти – з дитинства людства і з дитинства нашого народу. Усі ми – принаймні переважна більшість – виховувались у царині казок, але з роками призабуваємо цей дивовижний виховальний пласт. Не забуваємо казок: вони повертають нас у дитинство – країну мрій і високої поезії. - Урок почнемо з давньої африканської притчі, що має назву «Як з’явилися у людей казки».
Розповідь притчі Жила колись собі миша. Бігаючи скрізь, проникала вона в будь-які будинки, у найпотаємніші сховища, а її очі ставали свідками багатьох подій. Одного разу миша вирішила сплести собі казки з усього того, що побачила на своєму віку. Кожну казку одягла в яскраве плаття – чорне чи біле, червоне чи синє. Так з’явилися казки в мишачій хаті. Вони замінили миші дітей. Та якось по тому полю, де була мишача хата, проходила отара овець, і якась вівця вибила ногою двері. Казки вибралися з хати і розбіглися по всій землі. Тому й немає на землі народів , які б не знали казок, як немає, мабуть, і людей, які б їх не любили.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Інтерактивне навчання – «Мікрофон». • Пропонуємо учням продовжити речення: • Я люблю читати казки, тому що… Бесіда. • Пригадайте відомі вам казки. • Хто найчастіше є героєм народної казки? • Кого висміюють, а кого прославляють казки? • На які групи поділяються казки? Які з них найвідоміші? • Які особливості побудови казки? • Що таке зачин і кінцівка? Які найвідоміші зачини і кінцівки ви знаєте? • Як ви розумієте слова «Казка – це дитинство людства і його мудрість». Отже, діти, що таке казка? (Казка – це цікаве усне оповідання про вигадані повчальні події). • Які ж є види казок? (Про тварин, фантастичні та соціально-побутові). Учитель. Казка виховувала, повчала, наводила на добрий розум не одне людське покоління. Немає жодного народу, навіть племені, в якого б не існувало своїх казок. Як і всі інші жанри фольклору, народні казки не мають одного автора. Їх протягом віків переробляв і шліфував народ.
ІV. Повідомлення теми, мети уроку. V. Робота над темою уроку. 1. Вступне слово вчителя. - Відома українська поетеса Ліна Костенко про казку сказала така слова: «Затишно дітям в пазусі казок». Отак би й слухав про царя Султана Або про те, як весело козак Обманював турецького султана. Про карих коней з полуменем грив, Про чаклуна, що все на світі може. І хто б там що не говорив, А згине зло і правда переможе! - Діти, ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ фантазії й мудрості нашого народу. І зараз ми з вами згадаємо ці казки.
Гра «З якого це твору?» Учитель демонструє ілюстрації до народних казок, на яких зображено дійових осіб, і пропонує назвати казки, в яких діють зображені персонажі. («Івасик Телесик», «Колобок», «Летючий корабель», «Про Жар-птицю та Вовка», «Про трьох поросят» і ін.).
Учитель. Прочитаймо, діти, ще раз слова Валерія Шевчука, які записані на дошці і які супроводять нас протягом усіх уроків вивчення казок. (Учитель читає цитату, робить відповідні акценти і продовжує розповідь). • Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладаються у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичні задоволення, а й змушують нас замислитись над проблемою реального життя – вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукають нас казки, де герої проявляють хвалькуватість, користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість, підлість – ось риси вдачі казкових персонажів, які викликають у нас осуд, іноді навіть і сміх. • Давайте звернемось до нашої ілюстрованої вікторини, яка складена за вашими ілюстраціями.
Ілюстрована вікторина. Питання до вікторини: До яких епізодів і яких казок намальовані ілюстрації? Хто може розповісти про цей епізод? • Отже, діти, казкові епізоди, герої змалечку живуть з нами, допомагають осмислити життя, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне, смішне і страшне. Тому казка завжди цікава для нас. Отож сьогодні ми ще раз поринемо у світ казок, адже ви сьогодні підготували коротку розповідь казки.
VІ. Конкурс на кращого оповідача української народної казки. • Розгляд записаних на дошці умов проведення конкурсу і критеріїв оцінювання. Умови проведення конкурсу: • вибрана для перекладу казка має бути українською народною; за обсягом невелика; • можна переказувати епізод, але такий, аби всі розуміти його зміст. • можна переказувати парами. Оцінювання розповідь за такими критеріями: • логічність, послідовність викладу подій; VІІ. Оцінювання учнів. Відкрите оцінювання. • Кожен учень має картку певного кольору (червоний – сподобалось дуже; зелений – молодці; синій – можна попрацювати краще). VІІІ. Колективний підсумок уроку.
Заключне слово вчителя. • Понад сто років тому відомий педагог К.Ушинський писав: «Я рішуче ставлю народну казку недосяжно вище всіх оповідань, написаних навмисне для дітей освітньою літературою… В народній казці велика, сповнена поезії дитина – народ – розповідає дітям своїм дитячі мрії та принаймні наполовину вірить сам у ці мрії». • Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення: • Я зрозумів, що … • На наступних уроках мені хотілося б … ІX.Домашнє завдання: вигадати історію про якийсь предмет, тварину, або рослину і записати їх у формі розповіді від себе.
Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до них; презентація до уроку.