270 likes | 555 Views
Svätosť 4. ročník. Dištančná práca Mgr. Anna Mihalkovičová. Téma v kontexte ročníka. 1. Cesta nádeje 2. Biblia – slovo o nádeji 3. Nádej presahujúca smrť 4. Svedectvo nádeje 5. Prameň nádeje. Kľúčové pojmy. viera, nádej, láska láska k Bohu a k blížnemu svätosť patrón.
E N D
Svätosť4. ročník Dištančná práca Mgr. Anna Mihalkovičová
Téma v kontexte ročníka 1. Cesta nádeje 2. Biblia – slovo o nádeji 3. Nádej presahujúca smrť 4. Svedectvo nádeje 5. Prameň nádeje
Kľúčové pojmy • viera, nádej, láska • láska k Bohu a k blížnemu • svätosť • patrón
Ciele vyučovacej hodiny • Kognitívny:Spoznať a pochopiť podstatu svätosti ako života vo viere, nádeji a v láske k Bohu a k blížnemu. Poznať vzory života svätcov, patrónov. • Afektívny cieľ: Vzbudenie túžby a odhodlania konať v živote dobro pre posvätenie seba a svojho okolia. Povzbudiť sa príkladom života svätcov. • Psychomotorický cieľ:Vytvoriť jednoduchú vitráž svätca/ nácvik piesne - ukazovačky
Š t a n d a r d - OBSAHOVÝ - VÝKONOVÝ • čnosti viera, nádej, láska • láska k Bohu a k blížnemu • čo je svätosť • kto sú svätci • môj patrón Žiak • chápe dôležitosť postoja viery, nádeje a lásky • osvojuje si postoj lásky ako zdroj šťastia pre seba aj blížneho • vie charakterizovať, v čom spočíva svätosť • pozná život niektorého svätca alebo svojho patróna
Rozvoj kompetencií • Komunikačné: Žiak vie vysvetliť, ako sa jeho život mení k lepšiemu, keď žije podľa kresťanských čností. Vie obhájiť postoj lásky k Bohu a k blížnemu. • Kompetencie k učeniu sa: Žiak objavuje formu učenia sa pre život nasledovaním príkladu. • Kompetencie k riešeniu problémov:Žiak sa učí pristupovať ťažkostiam a problémom bez strachu, s nádejou na pozitívne riešenie. • Osobnostné: Žiak si osvojuje a rozvíja vlastnosti svätcov, inšpiruje sa ich príkladom. • Občianske: Žiak má záujem budovať pozitívne vzťahy vo svojom prostredí. • Existenciálne: Žiak rozumie základným životným postojom viery, nádeje a lásky, je pripravený angažovať sa za ich rozvoj.
Prierezové témy • Osobnostný a sociálny rozvoj Žiak vníma svoju existenciu ako šancu na prežívanie krásy a dobra pre seba a iných.
Štruktúra vyučovacej hodiny • Ročník: štvrtý • Názov vyučovacej hodiny: SVÄTOSŤ • Pomôcky: obrázky súvisiace s čnosťami viery, nádeje a lásky, PC a dataprojektor, prezentácia o svätosti, obrázok zvoleného svätca, maketa vitráže, farebné priesvitné papiere, nožnice a lep, gitara resp. CD prehrávač • Metódy: skupinová práca, výklad, rozhovor, dramatizácia, spev s pohybom, práca s papierom • Stratégia vyučovacej hodiny: kombinovaná
Priebeh a časové rozvrhnutie vyučovacej hodiny ÚVOD (7 min) 1. Modlitba: (2 min) 2. Motivácia: Viera, nádej, láska - skupinová práca: (5 min) • Učiteľ rozdelí žiakov do troch skupín. Každej skupine dá obrázky týkajúce sa jednej z troch čností: viera, nádej, láska. • Zadanie úlohy: Pokúste sa určiť, čo majú dané obrázky spoločné. Skúste to pomenovať jedným slovom. (Obrázky, viď. príloha.) Keď sú žiaci hotoví, hovorca každej skupiny vysvetlí, aké slovo objavili. Ak to nie sú presné označenia čností, učiteľ kladne zhodnotí, čo objavili správne a pomocnými otázkami dovedie ku kľúčovým slovám: viera, nádej láska. Učiteľ priradí každej skupine obrázkov symboly: kríž, kotva, srdce. Učiteľ podľa situácií na obrázkoch objavuje so žiakmi, prečo sú tieto čnosti dôležité pre život. (Viera – dáva nám istotu, pretože Boh nám chce dobro. Nádej – dáva silu prekonávať prekážky. Láska – robí náš život bohatý a šťastný. (kompetencie k riešeniu problémov)
H l a v n á č a s ť (20 min) 1. Prezentácia o svätosti + rozhovor (10 min) • Učiteľ pustí žiakom prezentáciu o svätosti. • Rozhovor o tom, v čom spočíva svätosť, čo znamená žiť podľa vzoru Pána Ježiša. Otázky: - Poznáte niekoho, o kom by ste mohli povedať, že žil svätým životom, že sa snažil podobať sa skutkami na Pána Ježiša? - Poznáte niečo zo života niektorého svätca? - Čo viete o svojom patrónovi? (komunikačné kompetencie) (kognitívny cieľ)
2. Životopis svätca blízkeho žiakom (3 min) • Učiteľ si pripraví životopis svätca blízkeho deťom alebo toho, ktorého dobre pozná, v prípade cirk. školy sa odporúča patrón školy. Žiakom prerozpráva konkrétnu situáciu z jeho života, z ktorej si môžu zobrať príklad. (afektívny cieľ)
3. Rozhovor o blízkych osobách, ktorí žili vo viere, nádeji a v láske.(7 min) • Otázky na rozhovor: - Poznáte človeka, ktorý sa snaží žiť podľa vzoru Pána Ježiša? Poznáte takého človeka aj vo vašej rodine? - Podľa čoho to viete, že sa snaží napodobňovať Ježiša? - Zdá sa vám, že je spokojný, šťastný? Prečo? - Ako sa cítia ľudia v jeho prítomnosti? - Je človek svätý „od narodenia“ alebo sa takým stáva? - Ako sa človek „stáva svätým“? - Čo taký človek robí? Dokázali by ste to aj vy? (osobnostné kompetencie) (komunikačné kompetencie) (kompetencie k učeniu sa)
Upevnenie a formovanie postojov (15 min) 4. Dramatizácia situácií: (7 min) • Učiteľ rozdelí žiakov na 4 skupiny a každej skupine zadá modelovú situáciu s otvoreným koncom. Žiaci majú asi 5 minút na vymyslenie záveru v duchu viery, nádeje alebo lásky – podľa zadania - a nacvičenie scénky. - Je nedeľa. Ideš na sv. omšu a cestou stretneš kamarátov z vašej ulice. Oni sú neveriaci a pýtajú sa ťa, kam ideš. Ako zareaguješ? (VIERA) - Máš ťažký zápal pľúc a musíš ísť do nemocnice. Prídu ťa navštíviť rodičia a oznámia ti, že budeš v nemocnici až 2 týždne. Čo im odpovieš? (NÁDEJ) - Si doma so súrodencami, ktorí sa začnú hádať a kaziť hru. Čo spravíš? (LÁSKA) - So spolužiakmi sa cez prestávku hráte. Všimneš si, že jeden spolužiak sedí sám v lavici. Zdá sa ti, že je smutný. Ako zareaguješ? (LÁSKA) Scénky žiaci odprezentujú. (afektívny cieľ) (kompetencia k riešeniu problémov) (občianske kompetencie) (existenciálne kompetencie)
5. Nácvik piesne (8 min) • Pieseň - ukazovačka „Taký veľký, taký malý“ – text s akordmi, príp. link na video je v prílohe. (afektívny cieľ) (psychomotorický cieľ) Alternácia 5. Výroba jednoduchej vitráže svätca (8 min) Učiteľ rozdá pripravené namnožené šablóny vitrážnej štruktúry (vidˇ príloha) a farebné priesvitné papiere. Žiaci vystrihnú štruktúru a zospodu nalepia farebnú priesvitnú blanu. Okraje zarovnajú. Keď nasmerujú vitráž proti slnku, vidia, ako cez postavu (farebnú blanu) preniká svetlo: svätec je človek, cez ktorého „preniká svetlo“. (afektívny cieľ) (psychomotorický cieľ)
Z á v e r (3 min.) 1.Domáca úloha: • Žiaci si na domácu úlohu majú zistiť, aké dobré vlastnosti mal ich patrón, v čom by sa mu mohli podobať. 2. Zhodnotenie vyučovacej hodiny: • Učiteľ vyzve žiakov, aby zhodnotili hodinu, čo sa im na hodine páčilo, čo sa dozvedeli nové, či sa im svätosť zdá stále veľmi ťažká...
P R Í L O H Y • Prezentácia • Obrázky viery, nádeje a lásky • Symboly: kríž, kotva, srdce • Maketa vitráže • Text piesne s akordmi
Text piesne a link TAKÝ VEĽKÝ, TAKÝ MALÝ ... C d G Ref.: Taký veľký, taký malý, môže svätým byť. Taký tučný, taký chudý môže svätým byť. Taký ako ja, ako ty môže svätým byť. Taký ako ja, ako ty môže svätým byť. a G a F E 1. Svätý ľúbi Boha, všetko mu odovzdá. Ľúbi blížneho jak seba samého 2. Kto sa obráti, ten sa netrápi, preto každý svätý chodí usmiaty. 3. Nič nepotrebuje, vždy sa raduje. Boh mu radosť dáva a on ju rozdáva. http://www.youtube.com/watch?v=P2q4jooWD60