430 likes | 1.03k Views
Weight-Volume Relations. Soil can be considered as a 3-phased material Air, Water, Solids. Soil Structure. Soil Structure. 3-Phase Idealization. 3-Phase Soil Block. Table 2.2. Weight Relations. Water content, w w = [W W /W S ] x 100% may be > 100% for clays
E N D
Weight-Volume Relations • Soil can be considered as a 3-phased material • Air, Water, Solids
Table 2.2 Weight Relations • Water content, w w = [WW/WS] x 100% may be > 100% for clays • Total (Moist,Wet) Unit Weight ( = (T = (WET = WT / VT • Dry Unit Weight (d = WS / VT
Volumetric Relations • Void Ratio, e e = VV / VS may be > 1, especially for clays • Porosity, n n = [VV / VT] x 100% 0% < n < 100% • Degree of Saturation, S S = [VW / VV] x 100% 0% < S < 100%
Inter-relationships • Wet -> Dry Unit Weight (d = (WET / (1+w/100) WS = WT / (1+w/100) • Dry Unit Weight @ Saturation (Zero Air Voids) (zav = (W / (w/100+1/Gs)
Soil Block Analysis • Use given soil data to completely fill out weight and volume slots • Convert between weight and volume using specific gravity formula Known Weight: V = W / Gs(w Known Volume: W = V Gs (w (w=1g/cc=9.81kN/m3=1000kg/m3=62.4lb/ft3
Example Soil Block Analysis Given: WT=4kg, VT=0.002m3, w=20%, Gs=2.68
Example Soil Block Analysis Given: WT=4kg, VT=0.002m3, w=20%, Gs=2.68 WS = WT / (1+w/100) WS = 4kg / (1+20/100) = 3.333 kg WW = WT – WS WW = 4kg – 3.333 kg = 0.667 kg Check w = WW/WS x 100% w =100% x 0.667 / 3.333 = 20.01% bOK
Example Soil Block Analysis VS = WS / GS(w VS = 3.333kg / (2.68 x 1000 kg/m3) = 0.00124 m3 VW = WW/GS(w VW = 0.667kg / (1 x 1000kg/m3) = 0.00067 m3 VA = VT – VS - VW VA = 0.00200–0.00124–0.00067 = 0.00009m3 VV = VA + VW VV = 0.00067+0.00009 = 0.00076m3
Example Soil Block Analysis (T = 4.0kg/0.002m3 = 2000 kg/m3=19.62 kN/m3=124.8lb/ft3 (D = 3.333kg/0.002m3=1666.5kg/m3=16.35 kN/m3 (D = 19.62kN/m3 / 1.20 =16.35 kN/m3 e = 0.00076/0.00124 = 0.613 n = 100x0.00076/0.002 = 38.0% S = 100x0.00067/0.00076 = 88.2%
Modified Soil Block Analysis Given: WT=4kg, VT=0.002m3, w=20%, Gs=2.68
Modified Soil Block Analysis Given: WT = 4 kg, VT = 0.002 m3 WT / VT ratio must remain unchanged 4 kg / 0.002 m3 = 120 kg / X X = 0.06 m3 = VT
Modified Soil Block Analysis VS = WS / GS(w VS = 100kg / (2.68 x 1000 kg/m3) = 0.0373 m3 VW = WW/GS(w VW = 20kg / (1 x 1000kg/m3) = 0.0200 m3 VA = VT – VS - VW VA = 0.0600–0.0373–0.0200 = 0.0027m3 VV = VA + VW VV = 0.0027+0.0200 = 0.0227m3
Modified Soil Block Analysis (T = 120kg/0.06m3 = 2000 kg/m3=19.62 kN/m3 (D = 100kg/0.06m3=1666.7kg/m3=16.35 kN/m3 e = 0.0227/0.0373 = 0.609 (0.613) n = 100x0.0227/0.06 = 37.8% (38.0%) S = 100x0.02/0.0227 = 88.1% (88.2%)
Saturation Assumption If a soil is partially saturated, we can get to full saturation by direct replacement of air with water. It is further assumed that there will be no increase in total volume.
3-Phase Idealization Air Water Solids
In Situ Comparators • Relative Density, Dr Dr=100% x [emax – ein situ] / [emax – emin] O% < Dr< 100% • Relative Compaction, R% R% = [(d-in situ / (d-max,lab] x 100% R% may be > 100%
Consistency of Soil Atterberg Limits • Liquid Limit, LL • Plastic Limit, PL • Shrinkage Limit, SL
Liquid Limit Plot Shear strength of soil @ LL is approx. 2.5 kN/m2 (0.36 psi)
Liquid Limit • Europe & Asia • Fall Cone Test • BS1377
Plastic Limit 3mm Diameter Thread
Consistency of Soil • Plasticity Index, PI PI = LL - PL • Activity, A A = PI / % Clay • Liquidity Index, LI LI = [w – PL] / [LL – PL]
Activity (Skempton, 1953) A = PI / % Clay
Liquidity Index LI = [w-PL] / [LL-PL]