70 likes | 224 Views
Lesson 3 – Unit Price. Outcome: 10 Textbook Reference: 1.2. Math at Work.
E N D
Lesson 3 – Unit Price Outcome: 10 Textbook Reference: 1.2
Math at Work • Linda Fogarty is an organic farmer and greenhouse operator. She operates The Green Room, a 3.5 hectare farm in Upper Gibsons, British Columbia. She grows tomatoes, peppers, cucumbers, carrots and many other crops throughout the year. • She uses math on the job in many ways: to calculate plant density, to determine production statistics, to calculate sales revenue and expenses, and to handle sales transactions.
Linda wants to buy a species of heritage tomato seedlings from a wholesaler. Veseys sells Brandywine Organic Tomato 113 g tubs for $80.05. While Stokes seeds has Mr. Stripeyin 113 g tubs for $155.15. • What is the unit price of each variety of tomato? • What factors apart from price might influence her decision?
Products in the grocery store are packaged and sold in different sizes. Milk comes packaged in 1L, 2L and 4 L varieties. Often the size of product you buy depends on your needs or your budget. • However sometimes you can buy a larger or smaller quantity to get a better deal. The unit price is the cost of one unit; a rate expressed as a fraction in which the denominator is one. • A unit price is the cost for one unit. It is sometimes also referred to as the unit rate.
Ex. 1 – Rosa buys supplies for the town office from Staples. She wants to pick up a box of 12 PapermateComfortmate Ultra Ballpoint pens for $7.69. What is the unit price on this pen?
Ex. 1 - Claire picks fresh Saskatoon berries at a U-Pick farm near Southey. If she fills a 4 L ice cream pail with Saskatoons it will cost $13.00 (this weighs about 5 lbs.) or she could pick at a place advertising Saskatoons at $2.60 per pound. Which is the better deal?
Onto Activity 1.3 Which price is right?