90 likes | 187 Views
Essential Question. What is a ratio, rate, and unit rate?. Ratios. A ratio is a comparison of two numbers by division. To write ratios, use the word to , a colon, or a fraction bar. EXAMPLE #1: John read 3 books in 4 days. Write the ratio of books to days. Words: 3 to 4. Colon: 3:4.
E N D
Essential Question What is a ratio, rate, and unit rate?
Ratios • A ratio is a comparison of two numbers by division. • To write ratios, use the word to, a colon, or a fraction bar. EXAMPLE #1: John read 3 books in 4 days. Write the ratio of books to days. Words: 3 to 4 Colon: 3:4 Fraction: 3/4
Ratios There are 5 boys and 6 girls in Grant School. 1. What is the ratio of girls to boys using a fraction? 2. What is the ratio of girls to children in Grant School (use a colon)? 6:11 3. What is the ratio of boys to children in Grant School (use words)? 5 to 11
Ratios • Write the ratio 2 feet to 10 inches as a fraction in simplest form ***When simplifying ratios with different units, you MUST first convert one of the units
Ratios • Write the ratio 4 feet : 4 yards as a fraction in simplest form
Rates Arate is a ratio that is measured using two different units. A unit rate is a rate per one given unit, like 6 miles per 1 hour. Example: You can travel 120 miles on 6 gallons of gas. What is your fuel efficiency in miles per gallon? 120 miles ________ ________ 20 miles Rate = = 6 gallons 1 gallon Your fuel efficiency is 20 miles per gallon.
Examples You are shopping for t-shirts. Which store offers the better deal? Store A:$25 for 2 shirts Store B: $45 for 4 shirts Store C: $30 for 3 shirts Write each ratio as a unit rate. Store B: Store A: Store C:
DO NOW Find each unit rate. 1. 300 miles in 5 hrs 2. $6.75 for 3 coloring books 3. 60 miles using 3 gal of gas
Classwork • PG 290 #5-12