200 likes | 394 Views
Lesson Menu. Main Idea Example 1: Use Unit Rates Example 2: Use Unit Rates Example 3: Use Unit Rates Example 4: Use Equivalent Fractions Example 5: Use Equivalent Fractions. Determine if two ratios are equivalent. Main Idea/Vocabulary.
E N D
Lesson Menu Main Idea Example 1: Use Unit Rates Example 2: Use Unit Rates Example 3: Use Unit Rates Example 4: Use Equivalent Fractions Example 5: Use Equivalent Fractions
Determine if two ratios are equivalent. Main Idea/Vocabulary
Answer: Since the rates have the same unit rate, , they are equivalent. 4 rolls _______ $1 ÷12 ÷5 48 rolls 20 rolls 4 rolls 4 rolls __________ __________ _________ _________ = = $12 $5 $1 $1 ÷12 ÷5 Use Unit Rates Determine if 20 rolls for $5 and 48 rolls for $12 are equivalent rates. Explain your reasoning. Write each rate as a fraction. Then find its unit rate. Example 1
A.Yes; they have the same unit rate, . B.Yes; they have the same unit rate, . C.Yes; they have the same unit rate, . D.No; they do not have the same unit rate. Determine if $24 for 4 hours and $30 for 6 hours are equivalent rates. Explain your reasoning. Example 1 CYP
÷8 ÷7 42 people 64 people 6 people 8 people ____________ ____________ ___________ ___________ = = 7 teams 8 teams 1 team 1 team ÷8 ÷7 Use Unit Rates Determine if 42 people on 7 teams and 64 people on 8 teams are equivalent rates. Explain your reasoning. Write each rate as a fraction. Then find its unit rate. Answer: Since the rates do not have the same unit rate, they are not equivalent. Example 2
A.Yes; they have the same unit rate, B.Yes; they have the same unit rate, C.Yes; they have the same unit rate, D.No; they do not have the same unit rate. Determine if 90 miles in 2 hours and 135 miles in 3 hours are equivalent rates. Explain your reasoning. Example 2 CYP
÷5 ÷3 $30 $6 $18 $6 __________ _________ __________ _________ = = 5 pizzas 1 pizza 3 pizzas 1 pizza ÷5 ÷3 Use Unit Rates FOODYou can buy 3 medium pizzas at The Pizza Place for $18 or 5 medium pizzas for $30. Are these selling rates equivalent? Explain your reasoning. Write each rate as a fraction. Then find its unit rate. Example 3
Answer: Since the unit rates are the same, , the rates are equivalent. $6 _______ 1 pizza Use Unit Rates Example 3
A.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent. B.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent. C.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent. D.No; since the unit rates are not the same, the rates are not equivalent. CARWASHING On Saturday, the tennis team washed 42 cars in 3 hours to raise money for the team. On Sunday, they washed 60 cars in 5 hours. Are these work rates equivalent? Explain your reasoning. Example 3 CYP
×2.2 ? 5 laps 11 laps = ____________ ___________ 8 minutes 16 minutes ×2 Use Equivalent Fractions Determine if 5 laps swum in 8 minutes and 11 laps swum in 16 minutes are equivalent rates. Explain your reasoning. Write each rate as a fraction. The numerator and the denominator are not multiplied by the same number. So, the fractions are not equivalent. Example 4
Use Equivalent Fractions Answer: Since the fractions are not equivalent, the rates are not equivalent. Example 4
A.No; since is not a unit rate, the ratios are not equivalent. B.Yes; since the ratios are equivalent. C.Yes; since the fractions are equivalent. D.No; since the fractions are not equivalent, the ratios are not equivalent. Determine if 4 free throws made out of 6 attempts and 8 free throws made out of 12 attempts are equivalent ratios. Example 4 CYP
÷2 ? 8 corrals 4 corrals = ____________ ___________ 56 horses 28 horses ÷2 Use Equivalent Fractions Determine if 8 corrals with 56 horses and 4 corrals with 28 horses are equivalent ratios. Explain your reasoning. Write each ratio as a fraction. Example 5
Use Equivalent Fractions The numerator and the denominator are divided by the same number. So, the fractions are equivalent. Answer: Since the fractions are equivalent, the ratios are equivalent. Example 5
A.Yes; since the ratios are equivalent. B.Yes; since the fractions are equivalent. C.No; since is not a unit rate, the ratios are not equivalent. D.No; since the ratios are not equivalent. Determine if 15 boys out of 36 students and 5 boys out of 9 students are equivalent ratios. Example 5 CYP