340 likes | 403 Views
Test your decimal math skills with fun questions in this interactive Jeopardy game. From basic operations to word problems, challenge yourself and improve your math understanding. Let's dive into the world of decimals and sharpen your calculation abilities!
E N D
Welcome to 6th Grade Decimal Jeopardy
Adding & Subtracting Multiplying & Dividing YOU Figure it Out! Using Models $100 $100 $100 $100 $200 $200 $200 $200 $300 $300 $300 $300 $400 $400 $400 $400
Question for Column 1 $100 Find the sum or difference: 7 – 3.81
Column 1 Answer $100 7 – 3.81 = 3.19 Be sure you use a calculator to check your subtraction!
Question for Column 1 $200 Evaluate the expression y + 4.5 when y=2.21
Column 1 Answer $200 2.21 + 4.5 = 6.71 Be sure you use a calculator to check your subtraction!
Question for Column 1 $300 Pam ordered a CD for $13.53, a sweater for $27.92, and a necklace for $67.37. She added $17.63 for tax, shipping, and handling. What was the total cost of Pam’s order?
Column 1 Answer $300 $13.53+ $27.92+ $67.37+ $17.63 =$126.45
Question for Column 1 $400 You have $115 in the bank. You withdraw (take out) $52.60 and deposit (put in) $31.19. What is the new balance?
Column 1 Answer $400 The new balance is $93.59 $115 - $52.60 + $31.19 = $93.59
Question for Column 2 $100 Which number equals 0.22 x 0.2?
Column 2 Answer $100 0.22 x 0.2 = 0.044 Don’t forget, if there are a total of 3 digits to the right of the decimal point in the problem, there have to be 3 digits to the right of the decimal point in the product.
Question for Column 2 $200 Tony spent $3.60 at the Tiki Tiger Hut. If he bought 8 erasers, how much did each eraser cost?
Column 2 Answer $200 $3.60 ÷8 = $0.45 each
Question for Column 2 $300 A gas station charges $48.86 for 14 gallons of gasoline. What is the cost per gallon?
Column 2 Answer $300 $48.86 ÷ 14 = $3.49 per gallon Remember, cost per gallon means cost ÷ gallons
Question for Column 2 $400 Chicken cost $5.64 per pound at grocery store. If Jamal bought 4 pounds, what was the cost?
Column 2 Answer $400 $5.64 x 4 pounds = $22.56 You aren’t finding the cost per pound, because they already told you the cost per pound. Multiply by 4, since you are spending $5.64 four times.
Question for Column 3 $100 According to the model, what is the sum of 0.06 + 0.14?
Column 3 Answer $100 0.06 + 0.14 = 0.2
Question for Column 3 $200 • The product of 1.1 and 0.3 is shown: What is the product of 1.1 and 0.3 ?
Column 3 Answer $200 1.1 x 0.3 = 0.33 Don’t forget to check the answer on your calculator!
Question for Column 3 $300 Which expression does this model represent? Hint: ______ sets of ______
Column 3 Answer $300 Answer: 5 x 0.4 Because there are 5 sets of 0.4.
Question for Column 3 $400 Hint: How many total do you have? What size is each group?
Column 3 Answer $400 You have 5.6 total, and you’re breaking it into groups that are 0.7 each.
Question for Column 4 $100 Baseball players calculate their “batting average” by determining their hits per at-bat. Find the batting average for a player who got 36 hits in 105 at-bats. Round the answer to the nearest thousandth.
Column 4 Answer $100 36 ÷105 = 0.343 0.34285714…… rounds to 0.343
Question for Column 4 $200 The table shows the price of Daria’s bills for one month. Estimate the total cost of Daria’s gas and water bills. Round to the nearest dollar.
Column 4 Answer $200 $55 + $18 = $73 Read the question carefully, just like you will on the test!
Question for Column 4 $300 Which model shows the expression 0.6 x 0.4?
Column 4 Answer $300 0.6 overlaps with 0.4 and the product is 0.24
Question for Column 4 $400 A car uses 3 gallons of gas to travel 93.6 miles. How many miles per gallons of gasoline did the car use?
Column 4 Answer $400 93.6 miles ÷3 gallons = 31.2miles per gallon Miles per gallon means miles ÷ gallons, IN THAT ORDER.