110 likes | 520 Views
Objective- To compare ratios and rates and use rate multiplication to solve problems. Ratio - . A comparison of two whole numbers in the same units. . 5 girls to 7 boys. 4 Possible Ways to Write a Ratio. sometimes . . . 5 out of 12. as in 5 girls out of 12 students.
E N D
Objective- To compare ratios and rates and use rate multiplication to solve problems. Ratio - A comparison of two whole numbers in the same units. 5 girls to 7 boys 4 Possible Ways to Write a Ratio sometimes . . . 5 out of 12 as in 5 girls out of 12 students
Simplify each ratio below. 1) 4) 2) 5) 3)
Use a variable equation to solve. The ratio of girls to boys that are going on a field trip is 4:5. If there are 45 students altogether, how many of each are there? girls:boys Let 4x = the number of girls 4:5 Let 5x = the number of boys
Use a variable equation to solve. The measures of the angles in a triangle are in the ratio 2:3:7. Find the measure of each angle.
Ratio Rate - a comparison of two whole numbers in the same units. - a comparison of a number to one in different units. - usually written as a single number on a per unit basis. - usually written as two numbers. - never write the units. - always write the units. - reduce to simplify. - divide to simplify.
Find the unit rate. 1) 84 students in 4 classrooms 2) $30 for 8 lunches 3) 15,000 cars sold by 2000 dealers
Reciprocal Rates 8 oranges for 2 dollars Unit Rate Reciprocal Rate $87.50 for 5 tickets Unit Rate Reciprocal Rate
Rate Multiplication Your heart beats 70 beats/min. How many beats per hour is this? Start Finish Rates
Rate Multiplication Joe reads 12 pages per day. How long would it take him to read a 684 page book? Start Finish Rates
Rate Multiplication The world record for the 100 yard dash is 9.4 seconds. How fast is this in miles/hr? Start Finish Rates