1.68k likes | 4.54k Views
PROIECT. DE. LECŢIE. Data : 28.05.2010 Şcoala : Liceul Teoretic “Brâncoveanu Vodă” Urlaţi Clasa : a III-aD Obiect : Limba şi literatura română Tema: Recapitulare finală la sfârşitul semestrului al II-lea Subiect :Recapitulare- Părţi de vorbire şi părţi de propoziţie
E N D
PROIECT DE LECŢIE
Data: 28.05.2010 Şcoala: Liceul Teoretic “Brâncoveanu Vodă” Urlaţi Clasa: a III-aD Obiect: Limba şi literatura română Tema: Recapitulare finală la sfârşitul semestrului al II-lea Subiect:Recapitulare- Părţi de vorbire şi părţi de propoziţie Tipul lecţiei: Consolidare Obiectiv fundamantal: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite despre părţi de vorbire şi părţi de propoziţie.
Obiective operaţionale: • Cognitive : Pe parcursul întregii ore, elevii vor fi capabili: • O1 -să definească părţile de vorbire studiate; • O2 -să identifice părţile de vorbire studiate; • O3 -să definească părţile de propoziţie studiate; • O4 -să identifice părţile principale şi secundare de propoziţie; • O5 -să stabilească acordul gramatical; • O6 -să alcătuiască propoziţii simple; • O7 -să transforme propoziţiile simple în propoziţii dezvoltate prin adăugarea unor părţi secundare de propoziţie; • O8 -să analizeze corect gramatical părţile de propoziţie; • O9 - să alcătuiască schema propoziţiilor analizate; • O10 - să alcătuiască propoziţii după schema dată; • Afectiv-atitudinale: Pe parcursul întregii ore, elevii vor fi capabili: • O11 -să manifeste interes în rezolvarea exerciţiilor propuse; • O12 -să coopereze cu colegii la realizarea unor sarcini; • Psiho – motorii: Pe parcursul întregii ore, elevii vor fi capabili: • O13 -să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite; • O14 -să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului
Mijloace didactice: • computerul • cubul • fişe de lucru • Forme de organizare : • frontală • individuală • pe echipe • Sisteme de evaluare: • evaluare formativă • Metode de evaluare: • observarea curentă • Metode şi procedee : • Tradiţionale: • conversaţia • chestionarea orală • explicaţia • observaţia • exerciţiul • analiza gramaticală • Interactive: • cubul • diamantul • jurnalul dublu • turul galeriei
Bibliografie: Manualul de ,, Limba şi literatura română” Programa şcolară pentru clasa a III-a Internetul www.didactic.ro Durata: 50 minute Loc de desfăşurare: sala de clasă
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
A fost odată ca niciodată,într-o lume neştiută de pământeni, un tărâm de basm stăpânit de trei zâne bune şi frumoase numite....
În împărăţia celor trei zâne domneau înţelegerea, armonia şi prietenia. Toate personajele din poveşti trăiau fericite şi liniştite.
iar cărţile de pe rafturile camerelor palatului de cleştar în care locuiau acestea se înmulţeau zilnic deoarece nimic nu le împiedica sa Rafturile cămăruţelor palatului de cleştar în care locuiau laolaltă prinţese, prinţi, spiriduşi, zâne, animale şi pitici, erau neîncăpătoare pentru milioanele de cărţi cu poveşti scrise şi trăite de către aceste personaje.
Într-o zi liniştea regatului fu întreruptă de un zgomot asurzitor. Un cutremur înspăimântător zgudui palatul şi toate vieţuitoarele ieşiră îngrozite şi fugiră spre nicăieri pentru a se adăposti. -Ce se întâmplă ?o întrebă Fantezia pe sora ei mai mare, Imaginaţia.
Priveşte! E vrăjitoarea Incultura, răspunse Imaginaţia, iar ochii i se umplură de lacrimi. • Vrea sa distrugă lumea poveştilor, spuse îngrozită Visarea. Ce ne facem?
Nu apucă să-şi ducă vorba până la capăt că peste întreaga împărăţie se lăsă întunericul şi groaza.
Ha! Ha! Ha! Aţi înţeles bine! Lumea voastră este în întuneric şi va rămâne aşa la dispoziţia mea până ce copiii readuc cu cunoştintele lor, lumina pe tărâmul vostru.
Şi zicând acestea, vrăjitoarea se transformă într-un dragon roşu şi începu să arunce bulgări de foc asupra castelului de cleştar. Visarea si Fantezia începură să plângă amarnic, dar Imaginaţia, cea mai mare dintre surori, le opri spunând: - Fetelor, să nu ne pierdem speranţa! Prietenii noştri nu vor întârzia să apară. Să-i chemăm!
Sunt Albă – ca Zăpada.Copii, ajutaţi-mă vă rog să readuc lumina în Împărăţia Poveştilor!Rezolvaţi rebusul şi veţi aduce puţină lumină în lumea mea!
Vă mulţumesc, copii!.Am aflat că pe cerul din lumea mea au apărut câteva steluţe.Vă rog, ajutaţi-ne şi mai departe!
Sunt Cenuşăreasa.Copii, am venit şi eu să vă rog să ne ajutaţi.Trebuie să răspundeţi la câteva întrebări pentru a o putea alunga pe vrăjitoarea Incultura şi readuce lumina în Lumea Poveştilor.
Vă mulţumesc, copii! Ne-aţi ajutat atât de mult! Vă rog nu vă lăsaţi! Luptaţi cu vrăjitoarea Incultura!
Eu sunt Frumoasa din Pădurea Adormită. Am pentru voi încă o încercare. Dacă treceţi şi de acest obstacol, noi ne vom bucura mult. Ajutaţi-ne, vă rugăm!
Vă mulţumesc, copii. V-aţi descurcat foarte bine.Suntem aproape să o dovedim pe vrăjitoare.
PREDICATUL Eu sunt Belle din “Frumoasa şi Bestia”.Vă rog, vă rog, ajutaţi-mă!Trebuie să rezolv diamantul pentru a putea readuce lumina pe tărâmul poveştilor. DIAMANTUL SUBIECTUL Propozitie din S si P Propozitie din S, P si P.S. Propozitie din P si S
Vă mulţumesc, vă mulţumesc din suflet! Datorită vouă lumea mea va fi din nou luminată.
Noi suntem piticii şi vă aducem un cub cu mai multe sarcini.Vă rugăm sa fiţi atenţi şi să rezolvaţi corect pentru a ne salva de întunericul Inculturii. Asociază Aplică Analizează
DESCRIE Descrie propoziţia simplă şi propoziţia dezvoltată. Dă exemple. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ COMPARĂ Compară propoziţiile din prima coloană cu cele din coloana a doua: a)Andrei aleargă . Ursul mormăie supărat. b)Se lasă înserarea. Iepurele mergea la iarmaroc. c)Grivei latră. Traian Vuia visa să zboare. _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ASOCIAZĂ Asociază cuvintele din coloane pentru a obţine propoziţii. circulă fluturaşul învaţă elevul răsare pietonii zboară vorbesc ele soarele __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ANALIZEAZĂ Analizaţi părţile principale de propoziţie din textul următor: Sandu merge spre sala de gimnastică. Livezile au rodit din belşug. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
APLICĂ Aplică pe spaţiile punctate cuvintele care se potrivesc. Subliniaţi părţile principale de propoziţie. 1)Cartea ……..este pe bancă. 2)……...miaună sub pat. 3)Fetele……….la teatru. 4)Noi vom desena ........................ ARGUMENTEAZĂ Argumenteză: adevărat sau fals: a) Câinele muşcă. – propoziţie dezvoltată ________________________________________________________________________________________________________________________________ b) Soarele răsare. – propoziţie simplă ________________________________________________________________________________________________________________________________ c) Cărţile elevilor sunt pe bancă. ________________________________________________________________________________________________________________________________
Copii, eu sunt Degeţica şi trebuie să mă ajutaţi să fiu fericită alături de Craiul Florilor.Rezolvaţi fişa de evaluare şi Vrăjitoarea va fi alungată din Împărăţia poveştilor.
Anexa 5__________________________ ______________ Evaluare 1. Alcătuieşte o propoziţie după schema următoare şi analizează parţile principale de propoziţie. S P.S. P P.S. –––––––– + –––––––– + ––––––––– + ––––––– sc adj. v sc _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2. Realizează corect acordul dintre subiect şi predicat: Păsările vesele (ciripeşte) pe ramuri. ___________________________________________________________________ Ghioceii ( a înflorit) în pădure. ___________________________________________________________________ Andrei ( privesc) râul. ___________________________________________________________________
La un moment dat, o dâră de lumină izvorî din înaltul cerului şi toate vieţuitoarele priveau cu uimire minunea.
Pomii înverziră, apele susurară, munţii îşi ridicară frunţile semeţe.
Prinţesele şi prinţii, zânele şi spiriduşii îşi continuau povestea.
Cu toţii se bucurau şi se veseleau recunoscători, mulţumind neîncetat celor care le-au salvat regatul, adică vouă, COPIILOR.
Drept răsplată pentru isteţimea de care aţi dat dovadă, cu toţii au promis că vă vor dărui poveşti cât mai frumoase.
Vă întrebaţi ce s-a întâmplat cu vrăjitoarea Incultura... Am uitat să vă spun. Văzând că nu are nicio şansă în faţa unor copii atât de isteţi, pricepuţi şi curajoşi, s-a urcat pe mătura sa zburătoare şi a dispărut în lumea întunecată a NEŞTIINŢEI.