E N D
BĂLAN OLIVIA CRISTINA Facultateade Matematică-Informatică Secţia Matematică-Informatică Craiova 2007
PROIECT DIDACTIC Unitatea:Colegiul Naţional Elena Cuza Disciplina: informatică Profesor: Bălan Olivia Cristina Unitatea de învăţare: structuri de control Tema: instrucţiuni repetitive Tipul lecţiei: recapitularea cunoştinţelor
Obiective cadru: • REALIZAREA DE APLICAŢII UTILIZÂND ALGORITMI SPECIFICI • IDENTIFICAREA PROBELMELOR CE SE REZOLVĂ CU INSTRUCŢIUNI REPETITIVE
Obiective de referinţă • Să realizeze programe în limbajul Pascal pentru rezolvarea de probleme; • Să urmărească etapele de realizare a unei aplicaţii.
Obiective operaţionale • Să recunoască şi să explice forma generală pentru fiecare instrucţiune repetitivă • Să compare diferitele instrucţiuni repetitive • Să înţeleagă exemplele date şi să elaboreze programe corecte • Să aleagă variantele corecte şi să argumenteze alegerea lor.
Strategii didactice Principii didactice: • Principiul participării şi învăţării active Metode de învăţământ: • Conversaţia • Explicaţia • Exerciţiul Forme de organizare: • Frontală • Individuală
Desfăşurarea activităţii • Organizarea şi pregătirea clasei • Verificarea frecvenţei • Verificarea cantitativă a temei, frontal, şi verificarea calitativă, prin sondaj • Anunţarea subiectului pentru tema respectivă • Anunţarea modului de desfăşurarea a activităţii.
Reactualizarea cunoştinţelor Se realizează un set de întrebări pentru reamintirea şi consolidarea cunoştinţelor teoretice
Reactualizarea se realizează prin întrebări: Care sunt instrucţiunile repetitive învăţate? Instrucţiunile repetitive sunt: FOR, WHILE, REPEAT Care este forma generală a instrucţiunii REPEAT? Forma generală este: REPEAT <instrucţiuni> UNTIL<expresie logică> Care este interpretarea? Se repetă execuţia instrucţiunilor până când expresia logică devine adevărată.
Desfăşurarea lecţiei Profesorul comunică elevilor faptul că: • Instrucţiunea repetitivă cu număr cunoscut de paşi este FOR • Instrucţiunea repetitivă cu număr necunoscut de paşi condiţionată anterior este WHILE • Instrucţiunea repetitivă cu număr necunoscut de paşi condiţionată posterior este REPEAT
Intensificareareţinerii şi asigurarea transferului de informaţii Se realizează cu exerciţii pentru verificarea utilizării corecte a instrucţiunilor repetitive.
Alegeţi răspunsul corect la întrebarea: Instrucţiunile repetitive se folosesc atunci când: • Se doreşte alegerea uneia dintre alternativele oferite? • Se doreşte execuţia repetată a uneia sau mai multor instrucţiuni? • Se doreşte utilizarea unui anumit tip de dată? • Se doreşte utilizarea expresiilor logice sau ordinale.
Obţinerea performanţei Se dă următorul program care conţine erori. Care sunt acestea? Var n, inv: integer; Begin Write(‘n=‘); Inv:=1. While n=1 do n:=n div 10 i:=i+1; End; write(inv) Readln End.
Activitatea profesorului : Profesorul propune elevilor să realizeze un program pentru a calcula câte numere sunt divizibile cu 5 din n numere date Activitatea elevilor: Elevii rezolvă problema propusă de profesor. Fixarea cunoştinţelor
Tema pentru acasă Activitatea profesorului: • Pentru data viitoare aveţi re rezolvat problemele 12, 13, 14 de la pagina 47. Activitatea elevilor: • Elevii îşi notează tema în caiete.
Sfârşitul lecţiei Activitatea profesorului: • Aţi fost foarte atenţi şi receptivi şi sunt foarte mulţumită de activitatea voastră • La revedere Activitatea elevilor • Elevii răspund la salutul profesorului.