130 likes | 292 Views
Unit Rates. Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. (You are finding how much for 1 of something. Or the rate when the denominator is 1). Unit Rates.
E N D
Unit Rates Rate– a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rateor rate per unit. (You are finding how much for 1 of something. Or the rate when the denominator is 1)
Unit Rates To express a ratio as a rate per unit, write the ratio as a fraction and then divide the numerator by the denominator. 395 miles in 5 hours miles miles 79 miles per hour = hours hour
Unit Rates 120 words in 3 minutes words 40 words per minute = per minute
Unit Rates If it costs $78 for 13 sandwiches, What is the unit rate?
Unit Rates The cost of a 12-ounce box of Cheerios is $3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for an 18-ounce box. Find the unit rate to find the better buy.
Unit Rates Miles per Gallon • M.P.G. stands for miles per gallon and is usually used for gas mileage in cars.
Unit Rates • If it takes 16 gallons to drive 352 miles, What is the unit rate or m.p.g.?
Unit Rates Pens can be purchased in a 5-pack for $1.95 or a 15-pack for $6.20. Which is the better buy? Divide the price by the number of pens. price for package number of pens $1.95 5 = $0.39 price for package number of pens $6.20 15 = $0.41 The better buy is the 5-pack for $1.95.
price for jar number of ounces price for jar number of ounces Unit Rates Jamie can buy a 15-oz jar of peanut butter for $2.19 or a 20-oz jar for $2.78. Which is the better buy? Divide the price by the number of ounces. $2.19 15 = $0.15 $2.78 20 = $0.14 The better buy is the 20-oz jar for $2.78.
Unit Rates 1. John can buy a 8 pencils for $1.25 or a 12 pencils for $2.00. Which is the better buy? $1.25 / 8 = $0.16 $2.00 / 12 = $0.17 2. Mary made $25.00 for working 7 hours at the mall. How much did Mary make per hour? $25.00 / 7 hours = $3.57 / Hr
Unit Rates 4. Lisa paid $158.00 for 3 pair of jeans. What did Lisa pay for each pair of jeans? $158.00 / 3 pair of jeans = $52.67 per jean 5. Bob typed 593 words in 4 minutes. How many words did Bob type per minute? 593 / 4 minutes = 148.3 words/minute