70 likes | 207 Views
5.2 Rates and Unit Rates. Rate (of a per b):. Ratio that compares two quantities with different units of measure. EX: $23 per foot EX: 55 mph EX: $5/person. Ratio :. 90 3. 90 miles 3 hours. “90 miles per 3 hours.”. Rate:. Unit Rate:. A rate with a denominator of 1 Example:
E N D
Rate (of a per b): Ratio that compares two quantities with different units of measure. • EX: $23 per foot • EX: 55 mph • EX: $5/person Ratio: 90 3 90 miles 3 hours “90 miles per 3 hours.” Rate:
Unit Rate: • A rate with a denominator of 1 Example: Your family drove 400 miles in 8 hours. The total amount of fuel used was 20 gallons of gas. • What was the average rate of fuel consumption (miles per gallon)? • 2) What was the average rate of speed (miles per hour)? = miles per gallon = mph
320 feet 8 seconds 313 feet 8 seconds 450 students 90 computers 450 students 91 computers 5 students 1 computer 40 feet 1 second Estimating Unit Rates: Round one of the #’s so you can divide easily 450 students to 91 computers 313 feet in 8 seconds
Unit Price: Same as unit rate; used to compare price per item - found by $ divided by # of items ($/item). Example: A 16 oz box of cereal costs $2.89 and a 20 oz box costs $3.49. Which is the better buy? = $0.18 per oz. So, the 20 oz. is a better deal! (cheaper)! = $0.17 per oz.