300 likes | 405 Views
Quiz Bowl Review for Interim II. Solving Equations Comparing and Ordering Rational Numbers Rational and Real Numbers Functions and Graphing Linear Equations . Evaluate the expression for y=6 and z=3. 12. y. +. 9z. 29. Write the phrase as an algebraic expression.
E N D
Quiz Bowl Review for Interim II Solving Equations Comparing and Ordering Rational Numbers Rational and Real Numbers Functions and Graphing Linear Equations
Evaluate the expression for y=6 and z=3 12 y + 9z 29
Write the phrase as an algebraic expression • Three times the sum of a number and 15 3(y + 15)
It took the florist 96 hours to create n flower arrangements for a wedding. Write an algebraic expression for how many hours it took to make each arrangement. 96 n
Order -0.875, ¾, -½, -0.85 from least to greatest. ¾ -½ -0.85 -0.875
Solve the proportion. 2 6 = 1.5 d d=0.5
It takes 5 hours to bake and decorate a custom birthday cake. Write an algebraic expression for the number of hours it takes to make n birthday cakes. 5n
Solve for m. 33m = -297 m = -9
Solve the proportion. p 2 = 12 9 p=1.5
Jordan earns $580 per week and Ben earns $360 per week. If Jordan works 40 hours per week and Ben works 24 hours per week, are their salaries proportional? No What is the hourly wage for each of them? Jordan $14.50 and Ben $15.00 per hour
It takes 54 black tiles and 18 white tiles to create the tile floor pattern. Express the ratio of black to white tiles in simplest form. 3:1
Mark can drive 345 miles on a tank of gas which holds 15 gallons. John can drive 396 miles on a tank of gas which holds 18 gallons. How many miles per gallon does each of them get? Who gets the best gas mileage? Mark gets 23 miles per gallon and John gets 22 miles per gallon Mark gets the best gas mileage.
Solve for p. 2p 15 = 2 p = 15
Solve the proportion. 156 y = 72 6 y=13
Multiply. -6.1(-3.7) 22.57
Multiply and simplify the answer. -7 3 -7 4 9 12
Solve for k. -47 + k = 80 k = 127
Solve for y. 7.2 + y = 9.8 y = 2.6
Identify the pattern. Then name the next two terms in the sequence. 275, 250, 225, 200, ___, ___ Subtract 25: 175, 150 Name the type of sequence. Arithmetic
Find the equation of direct variation given that y varies directly with x. y=52 when x=13 y=4x
Determine if there is a direct variation between the two sets of data. Yes, there is a direct variation. Find the equation of direct variation. y=20x
Complete the table. Then graph the equation and tell if it is linear. y= -2x - 5 (-3, 1) (-2, -1) (-1, -3) (0, -5)
Solve the expression. 2s = -8 0.7 S = -2.8
Solve the expression. C 9.05 = 8.2 c = 74.21
Solve the expression. -2.89 = 1.7m m = -1.7
Write an algebraic expression. Paul earned $5 less than twice Nick’s earnings. 2n – 5
Which graph represents a direct variation? A. B. C. D. C.
Natalie can buy a 4 pack of socks for $3.28 or a 6 pack of socks for $4.98 What is the best buy? How much does a pair of socks cost in each pack? The 4 pack is the best deal. Each pair of socks is $0.82 in the 4 pack and $0.83 in the 6 pack.
Which of the following (x,y) values is not a solution to the following equation. 2x y x y = -2 0 2 -4/3 0 3/4 3 (2, ¾) is not a solution