60 likes | 236 Views
Substitution. Group number: . Question. Understand. During a toy fair, 9 packets of lego blocks and 5 boxes of crayons cost $110 . Mr Tan paid $70 for 3 packets of lego blocks and 10 boxes of crayons . How much is the cost of 1 packet of lego blocks and 1 box of crayons?.
E N D
Substitution Group number:
Question Understand During a toy fair, 9 packets of lego blocks and 5 boxes of crayons cost $110. Mr Tan paid $70 for 3 packets of lego blocks and 10 boxes of crayons. How much is the cost of 1 packet of lego blocks and 1 box of crayons?
Plan and Solve Useful symbols ÷ Number sentences: • 15 Lego Blocks 150 • 1 Lego Block150÷15=10 • 10 crayons$70-$60=$10 • 1 crayon$10÷$10=$1 Final statement: 1 lego block cost $10 and 1 crayon cost $1.