210 likes | 225 Views
Practice solving real-world ratio problems, comparing unit rates with 80% accuracy. Engage with interactive scenarios, marker board challenges, and quiz preparation for effective learning.
E N D
Today’s Objective: I will be able to solve real world problems by identifying real-world ratios and comparing the unit rates with 80% accuracy on the given word problems.
Whole Class (“I do”) Suppose that on a Saturday morning Jesse can cut 4 lawns in 2 hours. How many lawns can he cut in 1 hour? 2 lawns Suppose Destiny can cut 9 lawns in 3 hours. How many lawns can she cut in 1 hour? 3 lawns • Who is cutting lawns at a faster rate? • 3 > 2, so Destiny is cutting lawns at a faster rate
Marker Boards “We do”Question # 1 • Restaurant A can copy 20 menus in 10 hours. How many menus can they copy in 1 hour? • Hint: refer back to the notes you just took. 2 menus
Question #2 • Restaurant B can copy 30 menus in 6 hours. How many menus can they copy in 1 hour. • Hint: refer back to the notes you just took. 5 menus
Question# 3 (put it all together) • Which restaurant can copy at a faster rate? Restaurant A Restaurant B • Explain your answer using inequalities (> or <) Restaurant B, because 5 > 3
How do you feel? topic.
Classwork “you do” • We are now going to break up into 2 groups (Patriots and Celtics) • If I say you are a Patriot go to the back table. • If I say you are a Celtic go to the front set of desks.
3, 2, 1, GO! • Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who walks 42 feet in 6 seconds? 42 feet in 6 seconds: 7 ft/sec.
3, 2, 1, GO! • Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who takes 5 seconds to walk 25 feet? 60 feet in 10 seconds, 6 ft/sec.
3, 2, 1, GO! • Which parachute has a slower decent: a red parachute that falls 10 feet in 4 seconds or a blue parachute that falls 12 feet in 6 seconds? 12 feet in 6 seconds, 2 ft./sec.
How do you feel? topic.
3, 2, 1, GO! • A striped marlin can swim at a rate of 70 miles per hour. Is this a faster or slower rate than a sailfish, which takes 30 minutes to swim 40 miles? Slower, sailfish: 80 mph
3, 2, 1, GO! • One math student, John, can solve 6 math problems in 20 minutes while another student, Juaquine, can solve the same 6 math problems at a rate of 1 problem per 4 minutes, who works faster? John, his rate is 0.3 probs./min.
3, 2, 1, GO! • During the winter of 2012-2013, Buffalo, New York received 22 inches of snow in 12 hours. Oswego, New York received 31 inches of snow over a 15 hour period. Which city had a heavier snowfall rate? (round to nearest hundredth). 31 inches in 15 hours, 2.07 in./hr.
How do you feel? topic.
HOMEWORK: Prepare for quiz on Wednesday
Ticket To Go • Roya paid $48 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate per carton of orange juice that Roya paid? • $3 • $4 • $6 • $12
Accommodations • Read or reread presentation or activity directions, as needed or after prompting • Use examples to model and act as a guide for emerging learners