60 likes | 74 Views
Test your math skills with a series of challenging questions on time, estimation, fractions, multiplying quantities, triangle angles, and cost calculations.
E N D
Mr. C’s Math Challenge Lessons 126-130
Lesson 126 Can you figure this? 1.It’s 7:00 p.m. At what time will a 110-minute video end? 2.Estimate (round) $574.81 to the nearest tenth (dime). 3.Write 93¢ as a common and decimal fraction.
Lesson 127 Can you figure this? The cost of an almanac is $7.95 and the cost of an atlas is $14.95. 1.What is the cost of 4 almanacs and 4 atlases?
Lesson 128 Can you figure this? Mr. Walker is ordering boxes of crayons for the children in the school. There are 25 classes with 21 students in each class. Each box of crayons is 69¢. 1.How many boxes will he order? 2.How much will the crayons cost?
Lesson 129 Can you figure this? Two angles of a triangle are 48° and 37°. 1.What is the size of the third angle? 2.What type of triangle is this? 3.How do you know?
Lesson 130 Can you figure this? 1.If four muffins cost $3.76, what is the cost of one muffin? 2.It’s evening. The time on the clock is 6:30. At what time will a 100-minute video end?