120 likes | 272 Views
Review for Proportional Relationships Quiz. A 32-ounce bottle of shampoo costs $7.68. Find the unit price. Are the following ratios proportionate? 1 5 5 25. =. Solve for x . 6 x 13 7. =. Find the constant of proportionality.
E N D
A 32-ounce bottle of shampoo costs $7.68. Find the unit price.
Are the following ratios proportionate? 1 5 5 25 =
Solve for x. 6 x 13 7 =
Jeremy drove 18 miles in 15 minutes. If he drove at a constant rate, what is his speed in miles per hour?
A 12-ounce bottle of shampoo costs $5.67. Find the unit price.
Are the following ratios proportionate? 4 3 9 7 =
Solve for x. 3 7 4 x =