390 likes | 408 Views
This descriptive statistics analysis examines birthweights of 60 infants. Measures such as mean, median, mode, quartiles, and standard deviation are calculated. Additionally, the distribution is analyzed using tables, graphs, and statistical formulas.
E N D
Practice Descriptive statistics Tables Graphs
Find • Mean, median and mode • Q1, Q3 • Standard deviation and coefficient of variation
Arithmetic Mean Average birthweight of infants is approximately 3136 gr.
Median Ordered data are:
31st value 30th value n=60 Median is 3110
Mode Multiple modes exist.
The difference between 15th and 16th observations is 54. 54/4=13.5 We add 13.5 to 15th observation to find Q1 Q1=2540+13.5=2553.5
The difference between 45th and 46th observations is 90. 3*(90/4)=67.5 We add 67.5 to 45th observation to find Q3 Q3=3610+67.5=3677.5
Average distance of observations from the mean is 754.37 gr.
If infant weight were given as kg instead of gr, what would be the result of the mean and standart deviation. Find the result without using any formulations.
The amount variation between observations in this distribution is 24% in terms of the mean.
L=1588 H=4990 Range=H-L=4990-1588=3402 #of classes=8 Class Int.=3402/8=425.25426 To find lower limits: 1588 1588+426=2014 2014+426=2440 . . . 4114+426=4570 To find upper limits: 2014-1=2013 2013+426=2439 2439+426=2865 . . . 4569+426=4995 Lower-upper limit 1588-2013 2014-2439 2440-2865 . . . 4570-4995
Mean or
Median Since the class midpoint of interval which has the largest frequency is 3078.5, mode is 3078.5
Measures of position What are the 25th, 75th percentiles and the median?
2439.5 18.33 X 25 2865.5 36.67 x=? 25=x1 X=2594,3 36.67-18.33 2865.5-2439.5 25-18.33 x-2439.5
75=x1 x=? 3291.5 60.0 X 75 3717.5 78.33
3291.5 60.0 X 75 3717.5 78.33 P75=Q3=3640.1 75% of observations lie below 3640.1.
90% Normal b.w 5% 5% x1 x2 If the central %90 were considered as normal birthweight, what are the two limits for normality?
90% Normal b.w 5% 5% x1 x2 . . . . . . . . . x2 95 x1
Coefficient of variation The amount variation between observations in this distribution is 23.4% in terms of the mean.
Body weight status CHD Total Yes No n % n % Normal 4 8 46 92 50 Obese 10 25 30 75 40 Total 14 16 76 84 90 A study wasconducted to analyze the relation between coronary heart disease (CHD) and body weight status (obese and normal). Observed values are as follows:
Example • In a goiter hyper-endemic area, thyroid gland and its hormones T3, T4 and TSH (Thyroid Stimulating Hormone) were studied in 225 subjects in three groups • Hypothyroid • Euthyroid • Hyperthyroid • T4 levels of three study groups are observed as follows:
GROUPS Hypothyroid Euthyroid Hyperthyroid Mean 2,46 6,38 13,16 Median 2,40 6,10 13,20 Mode 3,40 4,80 12,1 & 14,2 Std. Deviation 0 ,82 2,37 2,14 Variance 0 ,68 5,62 4,58 C V 33,33 37, 15 16,26 Minimum 1,10 1,60 9,40 Maximum 4,00 12,50 18,10 Range 2,90 10,90 8,70 Descriptive Statistics of the study groups for T4 Quartiles 1st (25%) 1,70 4,80 11,30 3rd (75%) 3,10 8,10 14,70
Classification of the T4 values in hypothyroid group Min = 1,1 Max = 4,0 Range = 4,0 – 1,1 = 2,9 # of classes = 8 Class Int. = 2,9/8 = 0,36 0,4