E N D
Grocery Math • By: Aizek
Aisle 1 Better buy problems • Contents • Lego vs mega bloks • Rhododendrons
Lego and MEGA BLOKS are having a competition. They have the same set for the same price. But wait! Lego got an idea. They thought if they lower their price, people would buy theirs. Lego's price: $15.00 MEGA BLOKS' price: $25.00 There are 1,070 pieces in the set. Whose set is the better buy? Lego and MEGA BLOKS are having a competition. They have the same set for the same price. But wait! Lego got an idea. They thought if they lower their price, people would buy theirs. Lego's price: $15.00 MEGA BLOKS' price: $25.00 There are 1,070 pieces in the set. Whose set is the better buy?
Answer: 😡
Answer: Duh! The price is lower, and it's the same number of pieces. THINK!
Walmart and Mart Mart sell the same kinds of Rhododendrons. The two stores have different prices for them. Mart Mart: 3 for $3 Walmart: 5 for $4.87. Which is the better buy?
Mart Mart: $1 a flower Walmart: $.49 a flower Walmart's got me buying!
Aisle 2 😃 Rate problems 😃 • Contents • Cheezers • Fake mustaches • Watermelon juice • Cart Destroying
Cheezers sells grilled cheese at an expensive 9.99. If I buy 3, how much is the (rampaging) price?
9.99 9.99 +9.99 $29.97 $30 for grilled cheese? It must be good then.
Fake mustaches are 4.99 a pack. If I buy 5, How much will it cost? About
If I round $4.99, I get $5. $5 $5 $5 $5 $5 + $25 I might buy some...
Some fool decided to invent watermelon juice and is selling it for $.99 a cup. If I it and buy 5, how much money is it? ROUND
$.99 rounded is $1. $1 $1 $1 $1 $1 + $5
Mordecai and Rigby destroy the cart... A lot. But owe 10 costs of repair.
If repair is $1537.50, how much do they owe their boss, Benson?