30 likes | 263 Views
dollars. 33. Divide the first quantity by the second quantity. = 8.25. hours. 4. $8.25 1 hour. The unit rate is , or $8.25 per hour. COURSE 2 LESSON 5-2. Unit Rates and Proportional Reasoning. Find the unit rate: earn $33 for 4 hours of work. 5-2.
E N D
dollars 33 Divide the first quantity by the second quantity. = 8.25 hours 4 $8.25 1 hour The unit rate is , or $8.25 per hour. COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Find the unit rate: earn $33 for 4 hours of work. 5-2
Step 1: Convert the time to a single unit. 30 min = 0.5 hConvert 30 minutes to hours. 0.5 + 3 = 3.5 Add the remaining hours. Step 2: Write the ratio of miles to hours. Use a calculator to divide. = 203 3.5 58 miles 203 hours 3.5 COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Sarah drove 203 mi to her cousin’s house. The drive took her 3 h 30 min. What was her average speed in miles per hour? The drive took 3.5 hours. Sarah’s average speed was 58 mi/h. 5-2