30 likes | 129 Views
= $2.73 unit price • number of units = total price. COURSE 2 LESSON 5-2. Unit Rates and Proportional Reasoning. Use the unit price to find the total price: 7 yd of ribbon at $.39 per yard. $.39 • 7. The total price of 7 yd of ribbon is $2.73. 5-2. price number of lb. $.89 3.
E N D
= $2.73 unit price • number of units = total price COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Use the unit price to find the total price: 7 yd of ribbon at $.39 per yard. $.39 • 7 The total price of 7 yd of ribbon is $2.73. 5-2
price number of lb $.89 3 $.30/lb price number of lb $1.59 5 $.32/lb COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Find each unit price. Then determine the better buy. 3 lb of potatoes for $.89 5 lb of potatoes for $1.59 Divide to find the unit price of each size. Since $.30 < $.32, 3 lb of potatoes for $.89 is the better buy. 5-2
4.35 mi/h $1.08/lb; $1.10/lb; 20 lb for $21.50. COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning 1. It took Anthony 5 h 45 min to complete a 25-mi walkathon. What was his average speed in miles per hour? Round your answer to the nearest hundredth. 2. A 20-lb bag of dog food costs $21.50. A 30-lb bag of the same dog food costs $32.90. Find each unit price. Then determine the better buy. 5-2