520 likes | 540 Views
Explore different types of rates, unit rates, and complex fractions in mathematics with examples and explanations.
E N D
Question 1 – 100 points • A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate. TRUE or FALSE
Question 1 – 300 points • It took Rachel 22 minutes to type a 650 word essay. How many words was she typing per minute?
Answer 1 – 300 About 29.5 words per minute
Question 1 – 400 points • Which of the following are unit rates? (a) $35.25 for 3 movie tickets (b) 135 calories for one cup of cereal (c) 35 pages read in 45 minutes (d) $24.99 for one dozen roses (e) 7 new teachers hired a Portola MS in one year
Answer 1 – 400 B, D and E
Question 1 - 500 • Best Buy offers 4 CDs for $60. Target offers 6 CDs for $75. Which store offers the better buy?
Answer 1 – 500 points Target $12.50 each
Question 2 - 100 • What is the difference between a rate and an unit rate? • Give an example to help explain.
Question 2 – 200 points Give one example of a unit rate and explain why.
Answer 2 – 200 pointsDaily Double • Any rate that has a denominator of 1 unit. • Many possibilities.
Question 2 – 300 points Determine the unit price if 5 lbs. (pounds) of corn cost $7.25.
Answer 2 – 300 $1.45 per pound
Question 2 - 400 The prices of 3 different bags of dog food are given in the table. Which size bag has the lowest price per pound rounded to the nearest cent?
Answer 2 – 400 points • - 40 pound bag $49/40 ≈ $1.23 per pound • - 20 pound bag $23.44/20 ≈ $1.17 per pound • - 8 pound bag $9.88/8 ≈ $1.24 per pound The 20-pound bag sells for the lowest price per pound.
Question 2 – 500 points • At Tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager’s special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much do you save per tire if you purchase the manager’s special?
Answer 2 – 500 points $13 per tire
Answer 3 – 200 40 mph (miles per hour)
Answer 3 – 400 7.5 minutes
Answer 3 – 500 25 miles per inch
Answer 4 – 100 points • 0 • undefined
Question 4 – 300 points • What is the quotient of 81 and 9? • What is the quotient of 9 and 81? • Does the order matter? Please explain.