290 likes | 467 Views
Zdenka Oven. Pilotni spletni tečaj za informacijsko opismenjevanje študentov Informacijska pismenost v visokem šolstvu : strokovno srečanje ZBDS Biotehniška fakulteta , 16. junij 2011 . Vsebina predstavitve. P otek raziskave in m etodologija. Oz adj a projekta / raziskave.
E N D
Zdenka Oven Pilotnispletnitečajzainformacijskoopismenjevanještudentov Informacijskapismenost v visokemšolstvu : strokovnosrečanje ZBDS Biotehniškafakulteta, 16. junij 2011
Vsebinapredstavitve Potek raziskave in metodologija Ozadjaprojekta / raziskave Namen in cilji Rezultati raziskave Okolje za celovito e-izobraževanje Zaključki
Fizičen prostor Študijski programi ne vključujejo IP Dve fakulteti Osebje knjižnice Številčna študentska populacija Opazen trend e-izobraževanja v VŠ Ozadje raziskave Uporaba informacij? Ni organiziranega inf. opismenjevanja Nepoznavanje knjižnice s strani študentov Nepoznavanje inf. virov Iskanje informacij? E-CHO: celovit sistem za e-izobraževanje
Cilji Namen Ugotoviti primernost in učinkovitost pilotnega spletnega tečaja Oblikovanje in razvoj pilotnega spletnega tečaja za pred-informacijsko opismenjevanje študentov Dokazati potrebo po organiziranih oblikah inf. opismenjevanja novincev na FE Uporaba in testiranje okolja za celovito e-izobr. E-CHO Ugotoviti primernost okolja za e-izobr. E-CHO Merjenje vpliva spletnega tečaja na udeležence Ugotoviti odnos učečih do e-izobraževanja kot sodobni obliki inf. opismenjevanja Evalviranje tečaja Pripravapredlogazauvedboobveznega organiziranegauvajalnegaprogramainf. opismenjevanjazanovincenadodiplomskistopnjištudija
Raziskovalnavprašanja • ?vpliv pilotnega spletnega tečaja na nivo IP? • ?sprejemanje e-izobraževalnih vsebin? • ?sprejemanje oblike, teh. izvedbe, vizualne podobe? • ?pomen pridobivanja znanj iz IP na začetku študija? • ?uporabnost pridobljenih znanj iz IP? • ?e-izobr. všečna sodobna oblika inf. opismenjevanja? • ?e-izobr. primerna alternativna / dopolnilna oblikatradicionalnemu inf. opismenjevanju?
Upravljanje e-izobraževalnega procesa - LMS Upravljanje vsebin v e-izobraževanju - LCMS Določanje vlog udeležencev Okolje za celovito e-izobraževanje e-cho Povezovanje z obstoječimi inf. sistemi Priprava e-vsebin Preverjanje znanja/napredka učečih (testiranje) Spremljanje aktivnosti uporabnikov Komuniciranje z udeleženci v e-izobraževanju
Potek raziskave in metodologija 1. Oblikovanje in razvoj pilotnega spletnega tečaja 2.Raziskava 2.1 Izvedba eksperimenta (začetni/končni test) 2.2Evalvacija tečaja (spletni anketni vprašalnik)
1. Oblikovanje in razvoj spletnega tečaja E-MIL Ideja Ciljna skupina Globalni cilji Delovno ime Vloga mentorja Merjenje ciljev tečaja Začetni test Končni test Anketni vprašalnik Scenarij Kazalo Medijski gradniki Interakcija Navigacija Pilotno pred-testiranje
končni test Modul 6: Uporaba informacij Uvod začetni test anketni vprašalnik Modul 1: Informacijska pismenost Modul 5: Evalvacija informacij Modul 2: Orientacijska predstavitev knjižnice FE in FRI Modul 4: Iskanje informacij Modul 3: Informacijski viri (iStockPhoto)
2.Raziskava • Zbiranje podatkov:1. 4. – 30. 4. 2010 • Predstavitve tečaja študentom v 1. letn. in skupini v 3. • letn. VS:skupaj4x • Eksperimentalna skupina:
2.1Eksperiment (1) Cilj:Ugotavljanje vpliva oz. učinka tečaja na učeče oz. merjenje razlike pred in po opravljanju tečaja. Merilni instrument: • začetni / končni test (28 vprašanj) • ista vprašanja v obeh testih • sistemsko mešanje vprašanj in odgovorov • meja za uspešno rešen končni test je 75 % • časovnih omejitev za reševanjetestov ni • možnost enkratnega reševanja testov
2.1Eksperiment(2) Tabela: Uspešnost posameznih skupin v eksperimentu Čas reševanja začetnega testa:18 min 1 sek in končnega testa: 14 min 33 sek
2.1Eksperiment(3) Opazna je razpršenost pravilnih in nepravilnih odgovorov Primeri izstopajočih vprašanj oz. odgovorov v začetnem / končnem testu: - inf. pismenost = računalniška pismenost (-35% /-14%) - pomen signature (+56% / +84%) - kako se izognemo pagiatstvu (+59% / +90%) - prepoznavanje navedenega vira (+88% / +91%) Pridobljeni rezultati so zadovoljivi in potrjujejovpliv/učinek spletnega tečaja na učeče.
2.2Evalvacija tečaja (1) Merilniinštrument: spletnianketnivprašalnik (9 vprašanj) Strukturavzorca:259 udeležencev (skupine, predstavniki):
2.2Evalvacija tečaja– vprašanja (2) • glede vsebine (dolžina, zahtevnost, zanimivost, členitev) • glede oblike (enostavnost, preglednost, interaktivnost, teh. dovršenost, vizualna zanimivost, originalnost) • glede uporabnosti pridobljenih znanj iz IP (študij, vseživljensko izobraževanje, del. mesto, hobiji) • glede potrebe po inf. opismenjevanju na začetku študija v 1. letniku • mnenje učečih o e-izobraževanju (všečnost, možna alternativna oblika oz. možna dopolnilna oblika tradicionalnemu inf. opismenjevanju)
2.2Evalvacija tečaja– rezultati (3) • Strinjanje z vsebino:dolžina 50%, zahtevnost 54%, zanimivost 58%, členitev 71% • Strinjanje z vizualno podobo:enostavnost 81%, preglednost 74%, interaktivnost 71%, teh. dovršenost 72% vizualna zanimivost 69%, originalnost 72% • Uporabnost pridobljenih znanj:za potrebeštudija 67%, vseživljenjsko izobraževanje 49,5%, delovno mesto 45%, prosti čas (hobiji) 26% • Potreba po inf. opismenjevanju na začetku študija:potrebno70% in zelo potrebno 18%
2.2Evalvacija tečaja – rezultati (4) Mnenja o e-izobraževanju glede: • privlačnosti (všečnosti) – strinjanje 61% • možne alternativne oblike tradicionalnemu inf. opismenjevanju – strinjanje38% • možne dopolnilne oblike tradicionalnemu inf. opismenjevanju – strinjanje60%
Zaključki (1) • potrjena je vsebinska in oblikovnaprimernostpilotnega spletnegatečaja in primernostzanadaljnirazvoj in uporabo v živemokolju • potrjena primernostokolja za e-izobraževanjee-cho • potrjenapotrebapoinf. opismenjevanju študentov na začetkunjihovegaštudija • e-izobraževanjepotrjeno kot primernasodobna dopolnilnaoblikatradicionalnemu inf. opismenjevanju = pomembnozaprihodnjanačrtovanja …
Zaključki (2) • kot npr. v obliki študijske obveznosti v 1. semestru na začetku študija (primeri: ICT Driving Licence - University of Helsinki, ELISE - University of New South Wales, Sydney, VOILA! – City University of New York) ali • kot kreditno ovrednotena oblika samostojnega spletnega tečaja npr. kot obvezna izbirna učna vsebina ali • kot dopolnilen kreditno ovrednoten spletni tečaj za uvodno (pred)-informacijsko opismenjevanje študentov v kombinaciji s tradicionalnim inf. opismenjevanjem …
Plusi in minusinaše izkušnje Pridobljenega je veliko teoretičnega inpraktičnega znanja in pripravljeni smona naslednje izzive in utrjevanje vloge knjižnice pri e-izobraževanju. Če pridobljenih znanj ne bomo znaliizkoristiti v živem okolju in /ali če za to ne bomo dobili Priložnosti.