110 likes | 210 Views
By: Roshan Amir. Feeding a family OF FOUR. Sunday. Frosted Flakes - Breakfast - $5.00 Per Box Toasted Cheese - Lunch - $5.00 Per Person 5lb Chicken - Dinner - $ 10.72 Total: $35.72. Monday. Cheerios - Breakfast - $3.98 Per Box
E N D
By: Roshan Amir Feeding a familyOF FOUR
Sunday Frosted Flakes - Breakfast - $5.00 Per Box Toasted Cheese - Lunch - $5.00 Per Person 5lb Chicken - Dinner - $10.72 Total: $35.72
Monday Cheerios - Breakfast - $3.98 Per Box Turkey Sandwich with vegetables and fruits - Lunch - $3.39 Per Person General Tso Chicken With Rice - Dinner - $8.00 Per Person Total: $49.54
Tuesday Egg And Cheese With Toast - Breakfast - $1.00 Per Person Salad With Vegetable Soup - Lunch - $7.00 Per Person Steak Tacos - Dinner - $7.00 Per Person Total: $60.00
Wednesday Pancake With Fruits - Breakfast - $9.00 Per Person Chicken Noodle Soup - Lunch - $5.00 Per Person 6oz Sirloin Steak - Dinner - $12.00 Per Person Total: $104.00
Thursday French Toast - Breakfast - $4.00 Per Person Spaghetti Meatballs - Lunch - $9.00 Per Person Easy Cheesy Pasta - Dinner - $7.00 Per Person Total: $80.00
Friday Breakfast Burrito - Breakfast - $5.00 Per Person Rotisserie Chicken - Lunch - $6.00 Per Person Chicken With Roasted Potatoes - Dinner - $6.00 Per Person Total: $68.00
Saturday Oatmeal - Breakfast - $4.00 Per Person Turkey And Swish Cheese Sandwich - Lunch - $5.00 Per Person Chicken Alfredo - Dinner - $6.00 Per Person Total: $60.00 Total For Week: $457.26
Explanation First I would find out the amount people it would serve. Than divide the price by the amount of people it serves. Than finally multiply that by four because there are four people in my Family