140 likes | 377 Views
Sisak- grad hrvatskih pobjeda. Terenska nastava OŠ Velika Mlaka, 5. razredi 13. 5. 2010. Priprava. Škola: OŠ Velika Mlaka Učitelji: Mato Kamenjašević, Jasna Knežević, Renata Penić, Tihomir Topolnjak Razredi: 5.a., b. i c. Datum: 13. 5. 2010.
E N D
Sisak- grad hrvatskih pobjeda Terenska nastava OŠ Velika Mlaka, 5. razredi 13. 5. 2010.
Priprava • Škola: OŠ Velika Mlaka • Učitelji: Mato Kamenjašević, Jasna Knežević, Renata Penić, Tihomir Topolnjak • Razredi: 5.a., b. i c. • Datum: 13. 5. 2010. • Predmeti: geografija, povijest, TZK, vjeronauk • Integrirani nastavni dan: Prirodna i kulturna baština Hrvatske • Nastavna jedinica: Sisak- grad hrvatskih pobjeda • Vrsta nastavnog sata: Terenska nastava
Cilj nastavne jedinice: Upoznati učenike s osnovnim obilježjima grada Siska i njegove okolice na temelju neposrednog iskustva Zadaci nastave: materijalni: Pokazati na zemljovidu Hrvatske: Sisak, Turopolje, rijeke Savu, Kupu i Odru te trasu puta kojom ćemo prolaziti. Opisati prirodna i društvena obilježja Siska i njegove okolice, Posavine i Turopolja. Ponoviti znanja o ulozi i značenju Siska u cjelokupnoj antičkoj i hrvatskoj povijesti. Ponoviti i primijeniti osnovna motorička znanja, vještine i navike u savladavanju prirodnih prepreka. Usvojiti pravila u skupnim igrama funkcionalni: Razvijati sposobnost uspoređivanja pojedinih zemljopisnih cjelina. Osposobljavati učenike za pravilno snalaženje na zemljovidu. Razvijati sposobnosti mišljenja, povezivanja gradiva i logičkog zaključivanja. Osposobljavati učenike za samostalno izrađivanje anketa, sastavaka, referata, plana puta, „čitanje“ zemljopisnih i povijesnih karata, rješavanje ispitnih zadataka i nastavnih listića. Razvijati motoričke sposobnosti u igri odgojni: Stjecati naviku korištenja različitih izvora znanja i pomagala. Razvijati pravilan stav prema očuvanju i zaštiti prirode još uvijek dobro očuvanih prirodnih krajolika. Razvijati pravilan stav prema etničkoj, kulturnoj i vjerskoj različitosti naroda i međusobnih prožimanja tijekom povijesti. Razvijati ljubav prema domovini i njenim prirodnim i kulturnim vrednotama. Poticati kolegijalnost u športskom natjecanju
Korelacija: Povijest: Bitka kod Siska 1593.; Hrvatski kneževi i značaj Ljudevita Posavskog; Domovinski rat ; Tehnička kultura: izgradnja suvremenih prometnica na prostoru H.;Vodeni plovni putovi Izvori znanja i nastavna pomagala: Nastavne slike, videozapisi, Hrvatska - turistički vodič, cestovni daljinar RH, udžbenici, radne bilježnice, zemljopisni atlas, povijesni atlas, internet, športski rekviziti Oblici rada: frontalni , skupni, individualni, u parovima Nastavne metode: usmeno izlaganje, razgovor, demonstracije , pisanje, čitanje i rad s tekstom, praktični radovi Plan puta: Velika Mlaka (8.00)- Sisak (9.00)- vožnja brodom po Kupi i Savi (10.00- 12.00)- Sisak- stari grad (13.00)- Velika Mlaka (18.00)
Tijek nastave • Prethodni zadaci za učenike: Učenici dobivaju zadatke u kojima se pripremaju za terenski izlazak. Njihovi uradci su sastavni dio materijala potrebnih za provođenje nastave • Uvod: Učenici se upoznaju s pravilima sigurnog ponašanja na putu. • Obrada nastavnog gradiva: Učenici koji su pripremili pojedine nastavne sadržaje istupaju putem mikrofona u autobusu ili neposredno vani u prirodi i provode svoje unaprijed pripremljene zadatke. Ostali učenici se aktivno uključuju u rješavanje postavljenih zadataka. Eventualne nejasnoće pojašnjavaju nastavnici.
Utvrđivanje i uvježbavanje: Ponoviti nedovoljno jasno obrađene sadržaje • Domaća zadaća: Napisati sastavak o provedenoj terenskoj nastavi i zapažanjima na putu • Zadaci za vrednovanje učenikova postignuća: Listići u prilogu! • Osvrt na terensku nastavu: Izraditi ppt. prezentaciju o terenskom izlasku napravljenu od zabilježenih fotografija učenika i njihovih sastavaka. Izvijestiti ravnateljicu i Učiteljsko vijeće o izvršenim zadacima.
IZVJEŠĆE s terenske nastave učenika 5. razreda OŠ Velika Mlakau Sisak i vožnja brodom Kupom i Savom Nadnevak: 13. 5. 2010. Plan puta: Velika Mlaka – Sisak – plovidba Savom i Kupom- Velika Mlaka Sudionici: -učenici 5. razreda – 62 uč. -voditelji:- Jasna Knežević, razrednica 5.b, Mato Kamenjašević, raz. 5.c -Tihomir Topolnjak, raz. 5.a, Renata Penić, pratiteljica Turistička agencija: RTA Zagreb Cijena: 170.00 kuna Polazak: 8.00 sati Povratak: 18.00 sati Cilj terenske nastave: Upoznati učenike s osnovnim obilježjima grada Siska i njegove okolice na temelju neposrednog iskustva Zadaci nastave: Ostvariti predviđene nastavne sadržaje po pojedinim nastavnim predmetima, a pojačano za zemljopis, povijest, tzk i vjeronauk Osvrt: Sve je proteklo u redu. Cilj terenske nastave u potpunosti je ostvaren. Zadaci nastave su ispunjeni. Učenici su se primjereno ponašali. Agencija je ispunila utvrđeno Ugovorom. Vođa puta:Tihomir Topolnjak