180 likes | 345 Views
The POWER of a Penny. Just Think of the POWER of the PENNY. $20.00. Your pennies can make a difference !. Game of Life = $21.00 = School Supplies for one child for 1 year. www.amazon.com. A Little change can lead to BIG change. Craft Kit 25.00.
E N D
Your pennies can make a difference! Game of Life = $21.00 = School Supplies for one child for 1 year www.amazon.com
A Little change can lead to BIGchange Craft Kit 25.00 Each student in a class of 25 gets: • 3 notebooks • 25 pencils • 20 erasers www.amazon.com
ONE YEAR of school for 6 students = $120.00 + Nintendo DS $130.00 Check your pockets and purses for change! Every coin counts! 500 pencils = $5.00 + 250 notebooks= $5.00 www.amazon.com
Make Change with Your Change Basketball = $10.50 = Buy 10 students a notebook each for 7 years www.amazon.com
100 Notebooks = $15.00 Soccer Ball $19.99 Supply a school of 100 students with 99 Pencils = $.99 www.amazon.com Teachers Pay for 1 Day = $3.00
Every Coin Counts – No Matter How Small Markers $4.25 Educate a classroom with 7 students for 1 day: Teacher pay = $3.00 7 Notebooks = $1.05 10 pencils = $.10 5 erasers = $.10 www.amazon.com
We Can Make a Difference in the World . . . Penny By Penny… Uggs Salary for 4 months $180.00 For a teacher of 25 students
. Create BIG Changes With Your Small Change www. sunsit.com
The Challenge of Loose Change… $.80 Bowl of Noodles $.80 40 Erasers
Check Your Pockets and Purses for Change? Every Coin Counts… Over One Month’s School Supplies (pencils, notebooks, erasers, & books) for One Student. $2.50 Meatball Sandwich $2.50
Make a Change With Your Change Cheesesteak $2.75 Slice of Cake $.70 $3.45 Salary for One Teacher for One Day $3.00
Just Think of the Power of a Penny Cheesesteak $2.75 Bottle of Water $1.00 Two Cookies $1.00 $4.75 100 Erasers $2.00 15 Notebooks $2.25 50 Pencils $.50 $4.75 www.ifood.tv/blog/the-top-ten-food-inventions-by-america-part-1
Every Coin Counts – No Matter How Small 2 Notebooks for 6 Students & Pencils for 10 = $1.00 2 Cookies=$1.00
We CAN Make a Difference in the World . . . Penny by Penny Slice of Pizza $1.90 One Teacher’s Pay for a Day $2.00 -3.00 http://ishtrain.com http://ishtrain.com