320 likes | 788 Views
Reacties op het forum. Jeroen Meyer, OBS DubbeldamJullie lessen slaan enorm aan bij de kinderen. De onderwerpen gebruik ik nu zo'n 2 jaar naast onze methode begrijpend lezen en je kunt duidelijk verschil merken qua enthousiasme en leesbeleving bij de kinderen.". Materialen van Nieuwsbegrip. ee
E N D
1. Begrijpend lezen met het nieuws van de dag Enthousiaste lezers
met Nieuwsbegrip
CPS conferentie ‘Het versterken van de kwaliteit en de effectiviteit van het taal-/leesonderwijs voor de leerling. Wat werkt?’
Amersfoort, 7 maart 2008
Astrid Kraal
2. Reacties op het forum Jeroen Meyer, OBS Dubbeldam
“Jullie lessen slaan enorm aan bij de kinderen. De onderwerpen gebruik ik nu zo'n 2 jaar naast onze methode begrijpend lezen en je kunt duidelijk verschil merken qua enthousiasme en leesbeleving bij de kinderen.”
3. Materialen van Nieuwsbegrip een website (www.nieuwsbegrip.nl)
hierop staan: teksten, opdrachten, docentenhandleidingen en toetsen
in Pdf-bestanden + in Word-bestanden
de leerlingen werken
met papieren materiaal
5. Doelgroep van Nieuwsbegrip Niveau AA: groep 4 basisonderwijs
Niveau A: groep 5 en 6 basisonderwijs
Niveau B: groep 7 en 8 basisonderwijs
+ leerjaar 1 en 2 vmbo
Niveau C: leerjaar 1 havo/vwo en leerjaar 2 vmbo–theoretische leerweg
+ betere lezers van het basisonderwijs
7. Doelstellingen Nieuwsbegrip Motiverend begrijpend lezen
Uitbreiding van kennis van de wereld
Transfer leesstrategieën en
woordenschatstrategieën
8. Hoe werkt Nieuwsbegrip? Leerlingen kiezen elke week zelf actuele onderwerpen voor de teksten
Wekelijks een actuele, informatieve tekst met opdrachten en handleiding
Alles op vier niveaus
Scholen printen en kopiëren zelf het materiaal
Eenmalig printen: algemene handleiding, stappenplan lezen met woordhulp, rollenkaarten
9. Leerlijn Nieuwsbegrip Leerlijn bestaat uit vijf strategieën:
voorspellen
ophelderen van onduidelijkheden
vragen stellen
samenvatten
relaties en verwijswoorden
Deze vijf strategieën vormen de basis van het stappenplan van Nieuwsbegrip
Zeven blokken van vijf weken, iedere strategie staat één keer per vijf weken centraal
10. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw en variatie in werkvormen:
Bij niveau AA (groep 4):
Een oefening vooraf met technisch moeilijke woorden
12. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw en variatie in werkvormen:
Tekst lezen met stappenplan en woordhulp
15. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw en variatie in werkvormen:
Opdracht met één van de vijf leesstrategieën
17. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw en variatie in werkvormen:
Opdracht met sleutelschema
20. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw en variatie in werkvormen:
Opdracht die rekening houdt met meervoudige intelligenties
24. Uitgangpunten bij het lezen van teksten De leerlingen kunnen van elkaar leren
De leerkracht is model, later begeleider
Wereldoriënterende onderwerpen bieden een zinvolle context voor het lezen
Een stappenplan biedt de leerlingen ondersteuning
De leerlingen passen strategieën toe bij informatieve teksten
De leerlingen zijn gemotiveerd om de teksten te lezen
25. Leesaanpak: elkaar onderwijzen ‘Modelen’, expert denkt hardop na
Stappenplan met evidence based strategieën:
- voorspellen
- ophelderen van onduidelijkheden
- vragen stellen
- samenvatten
26. Meervoudige intelligentie Mensen zijn op verschillende manieren intelligent,
hebben een voorkeur voor een manier van leren.
Nieuwsbegrip zet acht intelligenties in bij
oefeningen bij de teksten (Gardner, 1992; 2002):
Verbaal-linguïstisch (woordknap)
Logisch-mathematisch (rekenknap)
Visueel-ruimtelijk (beeldknap)
Muzikaal-ritmisch (muziekknap)
Lichamelijk-kinesthetisch (beweegknap)
Interpersoonlijk (mensknap)
Intrapersoonlijk (zelfknap)
Naturalistisch (natuurknap)
27. Activiteit: De echte ik
Wat is uw voorkeursintelligentie?
Houdt u van puzzelen, of meer van muziek? Houdt u van tekenen of juist van rekenen?
Doe de test
28. Activiteit: rekening houden met leerstijlen Opdracht 4 bij ‘Australische regering zegt sorry’ sluit aan bij de verbaal-linguïstische (woordknap) en de intra-persoonlijke intelligentie (zelfknap).
Bedenk een opdracht
die aansluit bij één of
meer intelligenties
naar keuze
(zie bijlage 2).
29. Toetsing Voor alle niveaus: AA, A, B en C
Twee keer per jaar:
begintoets en eindtoets
Voortgang +
diagnostisch doel totaaloverzicht
30. Rollen
Nieuwsvinder
Nieuwsbewaarder
Nieuwsvolger
31. Reacties op het forum Linda, obs meester Eeuwout
“Ik werk nu een aantal weken met de rolkaarten en de leerlingen zijn razend enthousiast. Vooral het resultaat 'het nieuwsboek' vinden ze geweldig. Het stimuleert enorm om bezig te zijn met nieuws en te snuffelen naar nieuwsfeiten! Zeker een aanrader!”
32. Samenvatting Actuele, aansprekende teksten
(leerlingen kiezen zelf)
Oefenen met evidence based strategieën
Oefenen met sleutelschema’s
Rekening houden met leerstijlen
Betrokkenheid en motivatie door inzet rollen
33. Meer weten? Zelf proberen? www.nieuwsbegrip.nl
Gratis proeflicentie van een maand
CED-Groep, Unit O&O
Dwerggras 30
Postbus 8639
3009 AP Rotterdam
010 – 4071 599
Contactpersonen:
Astrid Kraal voor Nieuwsbegrip PO (a.kraal@cedgroep.nl)
Regine Bots voor Nieuwsbegrip VO (r.bots@cedgroep.nl)