450 likes | 607 Views
Module 2 Mid Module Review. Sprint A. Sprint B. Review. Why do we need parentheses around 26 + 4?. {. 26 + 4. 3 x (26 + 4). Review. Evaluate the expression. {. 24 + 6. 5 x (24 + 6). Review. Write an expression then evaluate 6 times the difference between 60 and 51. Review.
E N D
Review Why do we need parentheses around 26 + 4? { 26 + 4 3 x (26 + 4)
Review Evaluate the expression. { 24 + 6 5 x (24 + 6)
Review Write an expression then evaluate 6 times the difference between 60 and 51.
Review Write an expression then evaluate The sum of 2 nineteens and 8 nineteens
Review Write an expression then evaluate 5 times the sum of 16 and 14 Problem 3b
Review Write an expression then evaluate 5 times the difference of 25 and 15 Problem 3b
Review Write an expression then evaluate Divide the difference between 1200 and 900 by 3
Review Read the expression 8 × (43 – 13)
Review Read the expression (16 + 9) x 4
Review Read the expression (20 × 3) + (5 × 3)
Review 9 x 13 8 thirteens
Review Sum of 10 and 9 doubled (2 x 10) + (2 x 9)
Review 30 fifteenths minus 1 fifteen 29 x 15
Review • 100 x 7 20 x (5 x 8)
Review • 38 x 11 40 elevens – 3 elevens
Review • 12 x 18 9 twelves doubled
Review Solve. Use words, numbers, or pictures to explain how your answers to Parts (a) and (b) are related. a) 25 x 50 b) 2.5 x 50 = 25 tenths x 50
Review Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. 413 x 33
Review Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. 645 x 304
Review Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. 524 x 405
Review Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. 371 x 54
Review For a field trip, the school bought 28 sandwiches for $3.70 each and 15 bags of chips for $1.45 each. How much did the school spend in all?
Review Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. How much did he spend?
Review Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. How much change did he get from $100?
Review Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. His guests drank 20.5 liters of soda. How many milliliters were left ?
Review Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires 1.2 yards of ribbon.At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 73 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work.
Review Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires 1.2 yards of ribbon. A manufacturer is making 100 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total.
Learn ✔ Practice Check Understanding Review Activate Knowledge Learning Targets Teamwork