520 likes | 1.38k Views
Waarom Nieuwsbegrip? (1). Kerndoel 9:De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor hen bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten. Maar
E N D
1. Begrijpend lezen met het nieuws van de dag
Nieuwsbegrip[XL]
CPS Conferentie 2010
Begrijpend Lezen
Astrid Kraal
2. Waarom Nieuwsbegrip? (1) Kerndoel 9:
De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor hen bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten.
Maar…
Nederlandse leerlingen zijn internationaal gezien minder dan gemiddeld gemotiveerd voor lezen.
(PIRLS, 2006)
3. Waarom Nieuwsbegrip? (2)
Een aanzienlijk aantal kinderen in het basisonderwijs heeft problemen met begrijpend lezen.
Schattingen lopen uiteen van 10% kinderen met ernstige problemen tot 40% kinderen met op zijn minst onvoldoende tekstbegrip
(Inspectie van het Onderwijs, 2008; PPON, 2002)
4. Wat kenmerkt een goede begrijpende lezer? Een goede begrijpende lezer …
… kan vlot lezen
… beschikt over een goede woordenschat
… kan een aantal leesstrategieën
toepassen om teksten beter te begrijpen
5. Doelstellingen Nieuwsbegrip Motiverend begrijpend lezen
Uitbreiding van de woordenschat
Transfer leesstrategieën en
woordenschatstrategieën
Uitbreiding van
kennis van de wereld
6. Materialen van Nieuwsbegrip Basis website (www.nieuwsbegrip.nl)
algemene informatie
veelgestelde vragen
actuele teksten, opdrachten, handleidingen
algemene handleiding
stappenplannen
archief
toetsen
forum
aanmeldknop
alle lesmaterialen in Pdf-
+ in Word-bestanden
leerlingen werken met
papieren materiaal
7. Recente ontwikkelingen Sinds juli 2009 is Nieuwsbegrip een
complete, interactieve aanpak voor begrijpend lezen
8. www.nieuwsbegripxl.nl … door toevoeging van:
Actuele lessen met andere tekstsoorten
Strategielessen
Actuele Woordenschatoefeningen
Functionele schrijfopdrachten
Nieuwsbegrip Basis + XL dekken de
kerndoelen voor begrijpend lezen
9. Doelgroep van Nieuwsbegrip (Basis en XL) Niveau AA: groep 4 basisonderwijs
Niveau A: groep 5 en 6 basisonderwijs
Niveau B: groep 7 en 8 basisonderwijs
+ leerjaar 1 en 2 vmbo
Niveau C: leerjaar 1 havo/vwo en leerjaar 2 vmbo–theoretische leerweg
+ betere lezers van het basisonderwijs
Niveau D: Pittige teksten voor havo/vwo 3 en 4, vmbo tl (3) en 4 en mbo niveau 3 en 4
10. Hoe werkt Nieuwsbegrip Basis? Leerlingen dragen zelf actuele onderwerpen voor de teksten aan
Wekelijks via de website een actuele, informatieve tekst met opdrachten en handleiding
Alles op vijf niveaus
Scholen printen en kopiëren zelf het materiaal
Eenmalig: algemene handleiding, strategisch stappenplan lezen met woordhulp, rollenkaarten
11. Leerlijn Nieuwsbegrip Basis Leerlijn bestaat uit evidence based strategieën:
voorspellen
ophelderen van onduidelijkheden
vragen stellen
samenvatten
relaties en verwijswoorden
Deze strategieën vormen de basis van het stappenplan van Nieuwsbegrip
Zeven blokken van zes weken, iedere strategie staat één keer per vijf weken centraal. De zesde week worden de strategieën geďntegreerd aangeboden in een Blokles.
12. Opbouw van de les Vaste onderdelen, flexibele opbouw,
variatie in werkvormen:
Oefening vooraf (AA-niveau)
Tekst lezen met stappenplan
Opdracht met leesstrategie
Opdracht met Sleutelschema
Opdracht met leerstijlen
13. Niveau D Werkwijze grotendeels vergelijkbaar met andere niveaus Nieuwsbegrip
Verschillen:
Verschijnt elke twee weken
Heeft een hoofdtekst en een extra tekst
Een gecombineerde opdracht om informatie uit de hoofdtekst en de extra tekst te schematiseren en te vergelijken
Extra opdracht “de diepte in”, meer gericht op begrip op zinsniveau
14. Niveau D Eigen stappenplan (uitgebreider)
Aandacht voor (betrouwbaarheid van) de argumentatie en talige middelen die de schrijver gebruikt
Aandacht voor tekstsoorten en tekstdoelen schrijver
15. Uitgangpunten bij het lezen van teksten Samenvatting:
Leerlingen kunnen van elkaar leren
De leerkracht is model, later begeleider, hardop denken!
Wereldoriënterende onderwerpen bieden een zinvolle context voor het lezen
Een stappenplan biedt de leerlingen ondersteuning
De leerlingen passen strategieën toe bij informatieve teksten
De leerlingen zijn gemotiveerd om de teksten te lezen
16. Toetsing Voor alle niveaus: AA, A, B en C
Nu twee keer per jaar:
begintoets en eindtoets
Schooljaar 09-10 verschijnen er meer
programmagebonden toetsen (bij xl-versie)
Voortgang +
diagnostisch doel totaaloverzicht
17. Nieuwsbegrip in Beeld
sluit inhoudelijk aan op teksten Nieuwsbegrip
voice-over op twee niveaus (AA/A en B/C)
kijk- en luistervragen in HL Nieuwsbegrip
stappenplan Kijken en Luisteren in HL
wekelijks gemaakt door KlasseTV
losse licentie
18. Recente ontwikkelingen Op verzoek van velen is Nieuwsbegrip sinds juni 2009 een
complete, interactieve aanpak voor begrijpend lezen
19. complete, interactieve aanpak voor begrijpend lezen… … door toevoeging van:
actuele lessen met andere tekstsoorten
strategielessen
actuele woordenschatoefeningen
functionele schrijfopdrachten
Nieuwsbegrip Basis + XL dekken de
kerndoelen voor begrijpend lezen
20. de leerlingen komen binnen de uitgeverij
21. ze loggen in bij de receptie, waar allerlei magazines van leerlingen hangen
22. hier voeren leerlingen hun gebruikersnaam en wachtwoord in
23. ze gaan naar de kantoortuin, waar hun werkplek is
24. ze kunnen aan de slag op hun laptop
25. op de laptop zien ze wat ze moeten doen
26. iedere week je mening geven; reageren op een stelling
27. zelf een tekst schrijven voor het magazine
28. leerlingen maken extra lessen met andere tekstsoorten want: Alleen informatieve teksten lezen is niet voldoende.
De extra tekstsoorten zijn een aanvulling op de basislessen, waarmee u voldoet aan de kerndoelen voor begrijpend lezen. De stelopdrachten bieden verwerking bij de extra teksten.
De uitbreiding van Nieuwsbegrip is onder andere ingegeven door het feit dat alleen informatieve teksten lezen niet voldoende is om aan de kerndoelen voor leesvaardigheid te voldoen. Er moet ook aandacht zijn voor woordenschat en het aanleren van strategieën voor begrijpend lezen (zie strategielessen). Daarnaast moet er ook geoefend worden met andere dan informatieve teksten. Dit gebeurt in stelopdrachten en extra lessen.
Net als de basisles is ook de extra les gebaseerd op de actualiteit. De extra les wordt in dezelfde week gegeven als de basisles en sluit aan bij het onderwerp van de basisles. De tekst in de basisles is altijd een informatieve tekst. In de extra les wordt een andere tekstsoort aangeboden. De strategie die in de basisles centraal staat, komt terug in de extra les.De uitbreiding van Nieuwsbegrip is onder andere ingegeven door het feit dat alleen informatieve teksten lezen niet voldoende is om aan de kerndoelen voor leesvaardigheid te voldoen. Er moet ook aandacht zijn voor woordenschat en het aanleren van strategieën voor begrijpend lezen (zie strategielessen). Daarnaast moet er ook geoefend worden met andere dan informatieve teksten. Dit gebeurt in stelopdrachten en extra lessen.
Net als de basisles is ook de extra les gebaseerd op de actualiteit. De extra les wordt in dezelfde week gegeven als de basisles en sluit aan bij het onderwerp van de basisles. De tekst in de basisles is altijd een informatieve tekst. In de extra les wordt een andere tekstsoort aangeboden. De strategie die in de basisles centraal staat, komt terug in de extra les.
29. Nieuwsbegrip XL: actuele lessen met andere tekstsoorten
Nieuwsbegrip Basis biedt informatieve teksten aan. Nieuwsbegrip XL biedt alle andere tekstsoorten (gedicht, brief, mening, instructie, verhalend etc.)
de thema’s sluiten aan bij de
lessen van Nieuwsbegrip Basis
op de computer te maken, met het digibord behandelen (of uitprinten)
30. Opbouw extra lessen met andere tekstsoorten De extra les heeft, net als de basisles, een vaste inhoud. Elke les bestaat uit een tekst, uitleg en opdrachten:
Opdrachten rondom de tekstsoort;
Een opdracht rondom de strategie uit de basisles;
Opdrachten over de inhoud van de tekst;
Een opdracht waarin de tekst wordt gelezen (met het stappenplan);
Een instructie voor de stelopdracht (deze stelopdracht wordt op een andere plaats op de xl-site gemaakt.)
31. Nieuwsbegrip XL: strategielessen Lessen om strategieën aan te leren:
voorspellen
samenvatten
vragen stellen
ophelderen van moeilijke tekstpassages en woorden
relaties (tekstverbanden) en verwijswoorden
visualiseren (sleutelschema’s)
aanpak voor studerend lezen
één les per strategie, alles op twee niveaus: A en B/C
Pdf-bestanden
32. de leerlingen maken woordenschatoefeningen
33. Nieuwsbegrip XL: woordenschatoefeningen
wekelijks, actueel
zeven woorden uit de AA tekst
tien woorden voor niveau A, B en C
vijf verschillende typen oefeningen
per woord
toetsen
alles op de computer te maken
34. Nieuwsbegrip XL: woordenschatoefeningen ook geschikt voor het digibord
35. Vijf oefentypes Het invullen van een woordenweb
Een multiple-choice oefening
Een gatentekst
Een matchoefening
Open vragen
36. Voorbeeld van een woordenschatoefening
37. Nieuwsbegrip XL: functionele schrijfopdrachten - leerlingen stellen actueel magazine samen
- sluit aan bij de onderwerpen van Nieuwsbegrip
- leerlingen schrijven zelf teksten: passen andere tekstsoorten toe zoals mening, recept, verhaal, fotostrip
- leerlingen stellen een nieuwsquiz samen
- leerlingen reageren op stelling van de week
Alles op de computer te maken.
Magazine online te bekijken, ook door ouders.
Echt publiceren motiveert!
38. De schrijfopdrachten
39. Voorbeeld van een schrijfopdracht
40. de schrijfopdrachten worden gepubliceerd in een magazine en dat ziet het er dan zo uit:
41. een inhoudsopgave en reacties op de stelling
42. artikelen, door kinderen gemaakt
43. Reacties op de stelling
44. Een fotostrip, door leerlingen gemaakt
45. een nieuwsquiz, door leerlingen voor leerlingen
46. een spelletje (explosivo) en mening
47. het archief, waar je oude magazines kunt opzoeken en oefeningen uit oude thema’s kunt maken
48. Samenvatting onderdelen www.nieuwsbegripxl.nl Website onderdelen verwerking Uitprinten
Strategieles niet digitaal Downloaden en printen
Woordenschat alleen digitaal
Extra les met ook digitaal Downloaden
andere tekstsoort en printen ook mogelijk
Schrijfopdrachten alleen digitaal
49. Hoe kunt u aan de slag met Nieuwsbegrip XL? Ga naar ww.nieuwsbegripxl.nl/docenten.
Log in met uw inloggegevens (proefmaand of licentie).
Download/Print de handleiding.
Maak een groep leerlingen aan (evt. via een excell-bestand).
Leerlingen worden gekoppeld aan een niveau.
Nu kunnen de leerlingen inloggen op www.nieuwsbegripxl.nl.
50. Op www.nieuwsbegripxl.nl/docenten kunt u: Toetsen maken voor woordenschat
Strategielessen downloaden
Basislessen downloaden
De vorderingen van een leerling bekijken
Een magazine samenstellen en online zetten
51. Een toets maken voor woordenschat
52. Samenvatting Nieuwsbegrip Basis + XL Actuele, aansprekende teksten (leerlingen kiezen zelf)
Oefenen met evidence based strategieën
Modelen, modelen, modelen!
Oefenen met sleutelschema’s
Rekening houden met leerstijlen
Leerlingen leren van elkaar, werken veel samen
Aandacht voor woordenschat
Alle tekstsoorten komen aan bod
Nieuwsbegrip basis + XL = complete aanpak voor begrijpend lezen
53. Meer weten? Training? Begeleiding?
www.nieuwsbegrip.nl
Gratis proeflicentie van een maand
Kosten jaarlicentie po Kosten jaarlicentie vo
Nieuwsbegrip basis: € 225,- Nieuwsbegrip basis: € 300,-
Nieuwsbegrip in Beeld: € 100,- Nieuwsbegrip in Beeld: € 100,-
Nieuwsbegrip XL: € 225,- Nieuwsbegrip XL: € 225,-
Contact:
Astrid Kraal; projectleider
Brigitte van Hilst; training en begeleiding
CED-Groep
010 – 4071 599
a.kraal@cedgroep.nl
b.vanhilst@cedgroep.nl