611 likes | 2.29k Views
Mavzu: Butun sonlar ustida to’rt amalgam doir mashqlar. Mustahkamlash darsi. Darsning maqsadi:. Ta’limiy maqsad: o’quvchilarda butun sonlar haqida bilimlarni shakllantirish, ularga butun sonlar ustida to’rt amalgam doir misollar yechishni o’rgatish.
E N D
Mavzu: Butun sonlar ustida to’rt amalgam doir mashqlar.Mustahkamlash darsi.
Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad: o’quvchilarda butun sonlar haqida bilimlarni shakllantirish, ularga butun sonlar ustida to’rt amalgam doir misollar yechishni o’rgatish. Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni o’zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir- birlariga hurmat, jamoa bo’lib ishlash, o’zaro yordam va berilgan vazifani bajarishdama’suliyat sezish ko’nikmalarini tarkib toptirish. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga, xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash, fikrini aniq ifodalashga o’rgatish, nutq madaniyatini o’rgatish.
Darsning jihozi: darslik, tarqatma materiallar, tast savollari yozilgan varaqalar va rag’bat uchun gullar.Dars tipi: aralash dars.Dars turi: noananaviy.Darsda qo’llaniladigan metodlar: “Kichik guruhlarda ishlash”, “Aqliy hujum”.
Darsni tashkil etilishi: o’quvchilar sinfga kirib tanlagan emblimalarini orqali guruhlarga bo’linib, joylariga o’tiradilar. • 1-guruh: “Butun sonlar”. • 2-guruh: ”Manfiy sonlar”. • 3-guruh: “Musbat sonlar”.
Darsning borishi: Tashkiliy qismdan so’ng o’quvchilar bilan birgalikda guruhlarda ishlash uchun amal qilinishi lozim bo’lgan qoidalar ishlab chiqiladi. Intizom, vaqtga rioya qilish, asosli va mantiqli fikr bildirish, fikrni takrorlamaslik, o’zaro hurmat, o’ng qo’l qoidasi, to’g’ri javob uchun rag’bat. Qizil gul- “5” ball. Ko’k gul- “4” ball. Sariq gul- “3” ball. Guruh a’zolari har bir olgan rag’bat kartochkasini stol ustidagi maxsus yer maydonchasiga qo’yib boriladilar. Dars so’ngida esa, rag’bat orqali guruh ballari guruh a’zolarining o’zlariga hisoblantiriladi va to’g’ri hisoblanganligi tekshiriladi. O’qituvchi: - Hurmatli oquvchilar, sizlar bilan “Butun sonlar” bobini tugatdik. O’tgan mavzular bo’yicha bilimingizni sinab ko’rish maqsadida quyidagi beshta shartlar bo’yicha darsni boshlaymiz.
I-shart – “Tushunchalar tahlili” metodi.Har bir guruhdan bittadan o’quvchi doskaga chiqib, misollar yozilgan kartochkalardagi misollarni bajarishadilar.
I-guruh: • 1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va hisoblang: 25 sm-1,5dm= • 2. Hisoblang va natijani o’nli kasr ko’rinishida yozing: 3. Tenglamani yeching: x+(12,7-5,97)=8,439. • 4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga aylantiring va taqqoslang: 1 va 1,41(6). • 5. Aylana radiusi 6 sm gat eng. Aylana uzunligini toping.
II-guruh: • 1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va hisoblang: 2,3sm+1,7dm= • 2. Hisoblang va natijani o’nli kasr ko’rinishida yozing: 3. Tenglamani yeching: x-(7,32+2,99)=20,5. • 4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga aylantiring va taqqoslang: va 3,(34). • 5. Aylana radiusi 3 sm gat eng. Aylana uzunligini toping.
III-guruh: • 1. Santimetrni detsimetrga aylantiring va hisoblang: 8dm-18sm= • 2. Hisoblang va natijani o’nli kasr ko’rinishida yozing: 5,17-= • 3. Tenglamani yeching: 14+x=12,81+22,3. • 4. Quyidagi sonlarni oddiy kasrga aylantiring va taqqoslang: va 0,(076923) • 5. Aylana radiusi 5 sm gat eng. Aylana uzunligini toping.
Guruhning qolgan a’zolari “Tushunchalar tahlili” metodini bajarishadilar. Bu shartda tushunchalar mazmuni beriladi. O’quvchilar kartochkalar ichidan to’g’ri javob yozilgan qog’ozchalarni topib, tushunchalar mazmuni to’liq berilmagan varaqdagi o’rniga joylashtiradilar. Guruh a’zolaridan bir kishi chiqib o’z guruhini himoya qiladilar.
Uyga vazifa • 1. 214-220 mashqlar. • 2. o`tilganlarni takrorlash.