200 likes | 345 Views
SCENARIUSZ KONKURSU GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWEGO DLA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ PRZEPROWADZONEGO W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W MRĄGOWIE. Pomysł i opracowanie: Grażyna Kiełczewska- nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych Krystyna Drężek- nauczyciel języka niemieckiego
E N D
SCENARIUSZ KONKURSU GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWEGO DLA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ PRZEPROWADZONEGO W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W MRĄGOWIE Pomysł i opracowanie: Grażyna Kiełczewska- nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznychKrystyna Drężek- nauczyciel języka niemieckiego Oprawa fotograficzna: Krzysztof Bruderek-nauczyciel historii 1. Zgodność konkursu z podstawą programową 2. Wstęp 3. I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczno-Językowy Założenia metodyczne Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów Przebieg Uczestnicy Regulamin
ZGODNOŚĆ KONKURSU Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Propozycja realizacji konkursu gastronomiczno - językowego dla szkoły ponadgimnazjalnej jest zgodna z założeniami, celami i treściami zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, opublikowanego wRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).
I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNO-JĘZYKOWY Czas trwania: 6 godzin lekcyjnych
1. Założenia metodyczne • Cele • Metody nauczania • Formy pracy • Środki dydaktyczne 2. Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów 3. Przebieg 4. Uczestnicy 5. Regulamin
CELE: • Propagowanie sztuki kulinarnej, nie tylko w ramach lekcji przedmiotów zawodowych i języków obcych • Rozpowszechnianie potraw kuchni różnych narodów • Poznanie związanego z obróbką wstępną, cieplną, sposobem przygotowania, podania i prezentacji • Utrwalenie wcześniej poznanych nazw artykułów spożywczych • Opanowanie słownictwa fachowego i struktur gramatycznych (np. strony biernej) charakterystycznych dla języka zawodowego • Rozwijanie kompetencji komunikacyjnej • Konfrontacja możliwości i umiejętności uczniów z różnych szkół naszego regionu • Podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego • Wspieranie rozwoju zawodowego ucznia zdolnego • Motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności ponadprogramowych • Integracja szkoły ze środowiskiem lokalnym, co powoduje lepsze zaspokajanie lokalnych potrzeb edukacyjnych młodzieży • Umiejętne wykorzystanie surowców i dbałość o środowisko naturalne • Zapoznanie z GHP i GMP ( Dobra Praktyka Higieniczna i Dobra Praktyka Produkcyjna) • Przestrzeganie zasad BHP
METODY: • opis • samodzielna praca • objaśnienie • metoda zajęć praktycznych • pokaz
FORMY PRACY: • praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: • sprzęt znajdujący się w pracowni gastronomicznej • produkty spożywcze
Przewidywane osiągnięcia i efekty pracy uczniów • Umiejętność samodzielnego wykonywania potrawy. • Umiejętność wykorzystania nowoczesnych procesów technologicznych. • Umiejętność prezentacji potrawy zarówno od strony gastronomicznej jak i językowej. • Znajomość słownictwa, struktur gramatycznych i językowych w czasie prezentacji. • Płynność, poprawność wymowy i intonacji. • Nawiązanie współpracy z innymi szkołami. • Możliwość skonfrontowania swoich wiadomości i umiejętności z umiejętnościami uczniów z innych szkół. • Umożliwienie uczniom zarówno technikum gastronomicznego jak i szkoły zawodowej wspólnego udziału w konkursie. • Opanowanie umiejętności kompetencji zawodowych i językowych szczególnie kompetencji komunikowania się. • Zdolność wykorzystania przez uczniów nabytych wiadomości i umiejętności w późniejszym egzaminie zawodowym
PRZEBIEG KONKURSU Trzy miesiące wcześniej został opracowany regulamin konkursu. Następnie przesłano opracowany regulamin do różnych szkół i przekazano uczniom informację o odbywającym się konkursie. Głównym zadaniem uczniów było zgłoszenie się do konkursu, wyszukiwanie odpowiedniej, zgodnej z regulaminem potrawy. Następnie uczniowie musieli przetłumaczyć przepis na wybraną potrawę i przygotować się do prezentacji w języku angielskim lub niemieckim. Głównym założeniem było opanowanie pamięciowe danego przepisu. Jednym z etapów na terenie naszej szkoły był Szkolny Konkurs Gastronomiczno – Językowy. Były to eliminacje do odbywającego się później konkursu międzyszkolnego. Dnia 30 marca 2010 r. Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie zorganizował I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczno – Językowy. Konkurs odbył się w kategorii „Potrawy półmięsne”
1.Wprowadzenie • Powitanie uczestników konkursu. • Przypomnienie regulaminu. • Przedstawienie komisji (część gastronomiczna) • Losowanie stanowisk pracy.
2. Praktyczne wykonywanie przez uczniów potraw konkursowych • Indywidualna praca uczniów. • Monitorowanie przebiegu części I konkursu przez komisję oceniającą wykonanie i pracę uczniów. • Sprzątanie stanowisk pracy.
3. Prezentacja potraw • Ekspozycja wykonanych przez uczniów potraw, estetyka podania • Pokaz Kuchni Rosyjskiej przygotowany przez uczniów Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego
4. Prezentacja językowa • Przedstawienie komisji językowej. • Pełen opis procesu przygotowania potrawy w wybranym języku.
5. Ocena pracy uczniów przez komisję • Obrady komisji • Przyznawanie punktów za najlepszą potrawę. • Przyznawanie punktów za najefektywniejszą prezentację językową. • Przyznanie nagród laureatom konkursu.
6. Zakończenie konkursu • Wręczenie dyplomów z podziękowaniami sponsorom za ufundowanie nagród. • Wręczenie dyplomów z podziękowaniami za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie. • Wręczenie nagród laureatom konkursu i upominków wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.
UCZESTNICY: • I. Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku • II. Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie • III. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Karolewie • IV. Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie
INFORMACJA O KONKURSIE I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNO - JĘZYKOWY ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W MRĄGOWIE Harmonogram dnia konkursowego 30 marca 2010r. • 8.00 – 8.15 przyjazd uczestników konkursu wraz z opiekunami; • 8.15 wspólne śniadanie; • 8.45 losowanie stanowisk pracy; • 9.00 wykonywanie potraw konkursowych; • 11.00 – 12.30 prezentacja potraw; • 12.30 - praca komisji konkursowej; • ok. godziny 13.00 uroczyste zakończenie konkursu - ogłoszenie wyników; - wręczenie nagród; - degustacja potraw; - podziękowania. SERDECZNIE ZAPRASZAMY