110 likes | 217 Views
Návrh a realizace modulového systému dalšího vzdělávání učitelů v MSK. Magdalena Chmelařová Opava 2008. Program. Identifikace projektu Cíle a obsah projektu Moduly projektu Průběh realizace Výstupy projektu Evaluace projektových aktivit DVPP. Identifikace projektu.
E N D
Návrh a realizace modulového systému dalšího vzdělávání učitelů v MSK Magdalena Chmelařová Opava 2008
Program • Identifikace projektu • Cíle a obsah projektu • Moduly projektu • Průběh realizace • Výstupy projektu • Evaluace projektových aktivit • DVPP
Identifikace projektu • OP Rozvoj lidských zdrojů, opatření 3.2 – Podpora terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje • Datum zahájení 25. 10. 2005, ukončení 24. 10. 2007 • Projekt řešen Ostravskou univerzitouv Ostravě ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě • Řešitelský tým za SU – Doc. František Koliba, Magdalena Chmelařová, Ing. Petra Považská
Cíle a obsah projektu • Celoživotní vzdělávání • Modulární systém DVPP • Dvě úrovně – základní a specializační • Centra ve vzdělávání • Pilotní kurzy, konference • Rozšiřitelnost podle nových potřeb škol • Orientace výuky k praxi • Využívání nových metod práce při výuce • Moderní ICT
Klíčové aktivity projektu • Řízení realizace projektu • Zřízení a práce Center dalšího vzdělávání učitelů • Realizace semináře pro tutory kurzů • Tvorba studijních textů • Realizace pilotních kurzů modulárního systému dalšího vzdělávání • Příprava a realizace konference • Závěrečné hodnocení projektu a evaluace kurzů
Moduly projektu • Modulového systému DVPP ZŠ a SŠ MSK • První úroveň základní (rozšíření kvalifikace učitelů, nové poznatky) • Informační technologie ve vzdělávání • Jazykové vzdělávání • Pedagogicko-psychologická oblast • Člověk a zdraví • Orientace na ICT, zvýšení počítačové gramotnosti, podpora jazykového vzdělávání, spolupráce se zahraničními školami (eTwinning, http://www.etwinning.cz/http://www.etwinning.cz/), problematika z oblasti PP – problémy s dětmi, zdravý styl života…). • Studijní kurzy – prezenční část výuky a distanční
Moduly projektu • Specializační úroveň (kariérní růst PP) • RVP a ŠVP (http://www.rvp.cz) • http://dum.rvp.cz/index.html • http://lemill.net/ • Člověk a příroda (F, CH, Bi, Z) • Člověk a společnost (D, OSP) • Matematika a její aplikace • ICT • Jazyk a jazykové komunikace • Člověk a svět práce • Umění a kultura (tady nebyly nabídnuté žádné kurzy)
Průběh realizace • Výběr autorů, 50 distančních výukových opor • Studijní kurzy – učitelé ZŠ a SŠ (databáze škol) • Přihlášeno 2 400 zájemců (plánováno 800) • Pilotní běhy kurzu (OU a SU) • Úspěšně absolvovalo kurzy 1 163 učitelů • Budoucnost – udržitelný rozvoj (nadále jsou kurzy nabízeny), akreditace kurzu na MŠMT • Informace na http://albert.osu.cz/oukip/projekty/projekt2/index.php?ids=1
Evaluace kurzu • Z pohledu účastníků kurzu • Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 1064 frekventantů kurzu • První část otázek byla zaměřena na hodnocení celkové organizace kurzu (vyhovoval, spokojenost…) • Druhá část otázek se týkala celkového zhodnocení lektora • Poslední část dotazníkového šetření se frekventanti kurzu vyjadřovali k celkovému přínosu kurzu
Evaluace kurzu a DVPP • Z pohledu lektorů • Organizace kurzu • Komunikace s účastníky • Plnění úkolů účastníky • Další poznatky z vedení kurzu • Prezenční a distanční forma • DVPP (certifikace kurzu) • http://www.msmt.cz
Závěr Dotazy Děkuji za pozornost Kontakt: Magdalena Chmelařová Magdalena.Chmelarova@fpf.slu.cz