190 likes | 906 Views
KONSPEKT KATECHEZY . WYJAŚNIENIE OGNIW . Temat:. KONSPEKT. TEMAT: . krótki tytuł zajęć np. : Z Chrystusem w nowy rok szkolny temat streszcza lekcję, jest zrozumiały, jest atrakcyjny dla uczniów. 1. CELE OPERACYJNE:. obecnie podaje się wszystkie cele w formie operacyjnej:
E N D
KONSPEKT KATECHEZY WYJAŚNIENIE OGNIW
Temat: KONSPEKT
TEMAT: • krótki tytuł zajęć np. : Z Chrystusem w nowy rok szkolny • temat streszcza lekcję, • jest zrozumiały, • jest atrakcyjny dla uczniów
1. CELE OPERACYJNE: • obecnie podaje się wszystkie cele w formie operacyjnej: • co uczeń wie, potrafi, rozumie? – np. uzasadnia znaczenie wiary w życiu człowieka; opisuje proces formowania się ksiąg biblijnych, dokonuje analizy przyczyn reformacji, itp. • jaką postawę uczeń przyjmuje? –np. ukazuje motywy naśladowania św. brata Alberta; wykazuje wrażliwość wobec cierpienia; • czego uczeń pragnie, co chce, co ceni? – np. chce wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej; pragnie „być dobrym, jak chleb”; chce modlić się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.
2. SŁOWA KLUCZOWE: • najważniejsze słowa, użyte w katechezie np. : Eucharystia, pierwsze piątki miesiąca, itp. • nie może ich być więcej niż 3-4.
3. UWAGI METODYCZNE: a) pomoce dydaktyczne: - wymieniamy wszystkie rzeczy niezbędne do przeprowadzenia katechezy np.: kolorowe ilustracje, ukazujące świat przyrody, piłeczka do tenisa, fragmenty z Pisma Świętego (Mk 2, 1-4) b) metody: - metody pracy w poszczególnych częściach katechezy np.: podróż w wyobraźni, pogadanka, burza mózgów, wykład, ćwiczenie plastyczne, elementy synektyki
3. UWAGI METODYCZNE: Metoda nauczaniato celowo i systematycznie stosowany sposób pracy nauczyciela z uczniami, który umożliwia uczniom opanowanie wiedzy wraz z umiejętnością posługiwania się nią w praktyce, jak również rozwijanie zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów. Dobór metod nauczania zależy od: • wieku uczniów; • treści nauczania; • celów i zadań pracy dydaktyczno-wychowawczej; • organizacji i środków, których zamierza użyć nauczyciel. Każda z metod nauczania zawiera dwa elementy: • przygotowanie materiału nauczania, • praca z uczniami.
3. UWAGI METODYCZNE: c) literatura i środki audiowizualne - podajemy wszystkie dokumenty Kościoła, lektury, strony internetowe, z których przygotowaliśmy katechezę np.: • Pismo Święte • Katechizm Kościoła Katolickiego • http://wolontariat-krakow.pl/
5. PRZEBIEG KATECHEZY (przykład): A. Wstęp Katechezę rozpoczynamy wspólnym śpiewem pieśni: Pan jest Pasterzem. Następnie przechodzimy do ćwiczenia Siewca, które wprowadza w temat lekcji. Uczniowie wybierają…
5. PRZEBIEG KATECHEZY (przykład): B. Rozwinięcie Głównym elementem tej części będzie ćwiczenie Dar Boży. Katecheta wybiera z klasy 2 uczniów, których zadaniem będzie poprowadzenie audycji radiowej Zadaniem uczniów jest ułożenie pytań, które będą zadawali rozmówcom (przedstawicielom grup), na podstawie materiałów pomocniczych – B oraz ankiet Komu wierzę?
5. PRZEBIEG KATECHEZY (przykład): C. Zakończenie Podsumowanie katechezy stanowi ....... Uczniowie wpisują do zeszytu…. Jako zadanie domowe proponuje się….
6. MATERIAŁY POMOCNICZE: • czyli załączniki wszystkich materiałów zastosowanych w katechezie np. fragmenty biblijne, teksty z KKK, krzyżówki, pytania do gier dydaktycznych.
Konspekt katechezy Dziękujemy za uwagę