290 likes | 657 Views
Proiect de lecţie. RECAPITULAREA SI SISTEMATIZAREA CUNOSTINTELOR DESPRE SUBIECT. Colegiul National “Elena-Cuza” Clasa : a VII a B. Profesor coordonator : Cristea Boboila. Profesor îndrumator : Dumitru Magdalena. Student stagiar: Constantinescu Rodica Maria. Data : 12.12.2005.
E N D
Proiect de lecţie RECAPITULAREA SI SISTEMATIZAREA CUNOSTINTELOR DESPRE SUBIECT
Colegiul National “Elena-Cuza” Clasa: a VIIa B
Profesor coordonator: Cristea Boboila Profesor îndrumator: Dumitru Magdalena Student stagiar: Constantinescu Rodica Maria Data: 12.12.2005
Obiectul: Limba română Subiectul lecţiei: Subiectul Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Tipul lecţiei: Scopul lecţiei: • aprofundarea cunoştinţelor despre subiect, • stimularea interesului pentru studiul limbii române
Obiective operaţionale: Cognitive.Toţi elevii vor fi capabili: O1 – să definească subiectul; O2 – să ştie la ce întrebări răspunde subiectul; O3 – să ştie de câte feluri este subiectul şi să le recunoască în texte; O4 – să construiască enunţuri în care subiectul să fie exprimat prin diferite părţi de vorbire; Afective. Elevii: O1 – să fie dispuşi să-şi reactualizeze şi să aprofundeze cunoştinţele deja dobândite; O2 – să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale, precum şi felul în care scriu; O3 – să participe cu interes la lecţie.
Strategia didactică: de predare-învăţare algoritmică cognitivă dirijată deductivă Metode şi procedee: exerciţiul de recunoaştere, de exemplificare analiza gramaticală conversaţia de sintetizare şi de sistematizare a cunoştinţelor munca independentă lucrul cu manualul
Mijloace de învăţământ: manualul Forme de organizare: activitatea frontală activitatea independentă- - individuală
Strategia didactică Evenimentele instruirii Activitatea profesorului Tehnici de instruire Activitatea elevilor Organizarea clasei. Captarea atenţiei. 3 • controlul prezenţei, • ordinei; • se recomandă • elevilor pregătirea • instrumentelor de • lucru; • se liniştesc; • îşi pregătesc • manualul, • caietul,stiloul Enunţarea obiectivelor 2 • profesorul anunţă tema lecţiei şi scrie titlul pe tablă; • precizează obiectivele urmărite; • notează în caiete; • ascultă.
Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor 20 • Profesorul poartă un dialog teoretic cu elevii: • Ce este subiectul? • La ce întrebări răspunde subiectul? • De câte feluri este subiectul? • Profesorul scrie pe tablă răspunsurile la întrebări, după indicaţiile elevilor: • reactualizează; • răspund • notează în caiete; • activitate frontală • conversaţia
SUBIECTUL Subiectul este partea principală de propoziţie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului Se află cu întrebările:cine?, ce?,sau despre cine este vorba în propoziţie? NOTA:Predicatul se acordă cu subiectul în număr.
Subiectul poate fi: Neexprimat Exprimat simplu multiplu inclus (în desinenţa verbului; verbul este la pers. I sau a II-a) subînţeles (din context)
Profesorul cere elevilor să dea exemple de propoziţii pentru fiecare tip de subict; Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor 20 • elevii dau • exemple; • exerciţiul • Care sunt părţile de • vorbire prin care se • exprimă subiectul? • Profesorul scoate elevii • pe rând la tablă să • dea exemple de • subiecte exprimate • prin diferite părţi de • vorbire: • substantiv, • locuţiune substantivală, • pronume, • numeral cu valoare • substantivală, • verb/ locuţiune verbală • la infinitiv şi supin; • reactualizează; • răspund; • strategie de tip dialogat îmbinată cu cea bazată pe activitatea individuală a elevilor
Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului 20 Profesorul scrie pe tablă un text pe baza căruia formulează mai multe cerinţe: “Bunica a împlinit azi 80 de ani. Am vrut s-o felicităm şi ea s-a bucurat când s-a văzut înconjurată de întreaga familie. Sunt singura ei nepoată şi verii mei ne-au făcut multe fotografii. Peste ani, când aducerile-aminte au să ne năpădească, o să deschidem cu plăcere albumul. • elevii copiază • în caiete textul;
Obiceiurile şi legăturile afective ale familiei mele, care ştie că de uitat clipele frumoase din viaţă nu este posibil, sunt plăcute.” Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului 20 Cerinţe: • lucrul cu textul; • exerciţiul de • recunoaştere; • munca • individuală; • analiză • gramaticală • identifică; • notează în caiete; • citesc răspunsurile date • să se identice • subiectele; • să se arate ce tipuri • de subiecte sunt • prezente în textul • respectiv; • să se analizeze • părţile de vorbire • care îndeplinesc • funcţia sintactică • de subiect.
Sunt apreciate răspunsurile elevilor, se fac corecţii şi se notează. • elevii iau parte • la sistemul • de notare; Evaluarea performanţei 3 Tema pentru acasă: exerciţiile 1,2,3,4/ pag. 78-79 din manual • elevii notează • tema în caiete. Asigurarea retenţiei 2
Concept original şi realizare: Constantinescu Rodica Maria Universitatea din Craiova Facultatea de Litere Secţia: română-franceză Anul al IV-lea E-mail: rodicaconstantinescu@yahoo.com