80 likes | 323 Views
Jadwiga Żak. -nauczyciel matematyki w LO. Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem komputerów . Temat: Wykresy funkcji trygonometrycznych.
E N D
Jadwiga Żak -nauczyciel matematyki w LO
Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem komputerów. • Temat: • Wykresy funkcji trygonometrycznych
Lekcja może być przeprowadzona w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej przy realizacji działu „FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE” . Komputery muszą posiadać oprogramowanie Excel.
Cel ogólny: Poznanie znaczenia współczynników a, b i c funkcji trygonometrycznej y = a sin(bx) + c i ich zastosowanie do sporządzania wykresów
Cele szczegółowe:Uczeń: • Potrafi sporządzać wykresy funkcji trygonometrycznych. • Umie przetwarzać informacje wyrażone wzorem lub wykresem funkcji. • Przeprowadza analizę i formułuje wnioski. • Ocenia własną pracę. • Potrafi posługiwać się technologią informacyjną w gromadzeniu wiedzy i rozwiązywaniu zadań.
Metody:-rozmowa dydaktyczna- rozwiązywanie problemów- tarcza strzelecka Formy: - praca indywidualna - praca z całą klasą • Środki dydaktyczne: • komputer • - karty z zadaniami dla każdego ucznia • - karty do ewaluacji
Przebieg lekcji: 1 Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji oraz organizacją zajęć. 2Praca uczniów z wykorzystaniem komputera : -wykonywanie zadań w arkuszu kalkulacyjnym -formułowanie wniosków dotyczących współczynników funkcji trygonometrycznej - ćwiczenia w sporządzaniu wykresów funkcji trygonometrycznych oraz przetwarzaniu informacji w postaci wzoru lub wykresu do rozwiązywania zadań.3Refleksja i ewaluacja.
Tarcza strzelecka 3 4 Wiedza Atmosfera Oceń poszczególne aspekty lekcji, strzelając do tarczy, 5 Koncentracjauwagi Zaangażowanie