130 likes | 421 Views
CALITATEA FORMATIV Ă. COVASNA1 SUBGRUPA 5: SUCIU ADRIANA – ROXANA, MUNTEAN LOREDANA, MAGHIAR MARIA – MAGDALENA, CRĂCUŢ RAMONA GEORGIANA, NICA FLORICA, SANDA CĂTĂLINA DANIELA. CALITATEA FORMATIV Ă. Motto:
E N D
CALITATEA FORMATIVĂ COVASNA1 SUBGRUPA 5: SUCIU ADRIANA – ROXANA, MUNTEAN LOREDANA, MAGHIAR MARIA – MAGDALENA, CRĂCUŢ RAMONA GEORGIANA, NICA FLORICA, SANDA CĂTĂLINA DANIELA
CALITATEA FORMATIVĂ Motto: Calitatea „nu este niciodată un accident: ea este întotdeauna rezultatul efortului inteligent” (John Ruskin).
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT TEMA SĂPTĂMÂNII: VIEŢUITOARE DIN MĂRI ŞI OCEANE
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TEMA ANUALĂ: Cum este / a fost şi va fi aici pe pământ SUBTEMA: Vieţuitoarele din mări si oceane TEMA ZILEI: Marea aventură a peştişorului de aur DURATA: o zi TIPUL ACTIVITĂŢII:consolidare de priceperi si deprinderi FORMA DE REALIZARE: ADP + ADE (DLC) + ADE(DŞ)+ALA1+ALA2 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă ALA1: Artă : „Peşti” – aplicaţie Joc de masă: puzzle „Peştişorul de aur” Biblioteca: vizionare DVD – despre vieţuitoarele marine ADE: DLC – Educarea limbajului – povestea educatoarei - : “Povestea Peştişorului de aur “adaptare după “Basmul cu pescarul şi peştişorul ” de A. S. Puskin DS – activitate matematică – joc didactic „Numărăm peştişori” ALA2: Joc de mişcare:” Apă şi pământ„
OBIECTIVE OBIECTIVE CADRU: • Aprofundarea şi îmbogăţirea cunoştiinţelor matematice ale copiilor cu privire la cantitate, la constituirea unor grupuri de obiecte, pe baza unor variate însuşiri comune ale acestora; • Dezvoltarea sentimentului de dragoste pentru vieţuitoare; • Dezvoltarea exprimării orale, înţelegerea şi utilizarea corectă a semnificaţiei structurilor verbale orale. • Educarea trăsăturilor pozitive de caracter. OBIECTIVE DE OPERAŢIONALE: ADP: • Să discute cu educatoarea şi colegii; • Să răspundă corect la întrebări, formulând răspunsuri clare şi concise; • Să recunoască cum este vremea de afară prin stabilirea corectă a jetoanelor specifice; • Să răspundă adecvat (verbal sau comportamental) la ceea ce i se spune; • Să recite în grup redând mişcări sugerate de text.
ALA: Artă: • Să denumească materialele de lucru; • Să decupeze în contur materialele puse la dispoziţie; • Să lipească diferite materiale pe suprafaţa dată, realizând un peşte • Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei propuse; • Să execute individual tema dată; Joc de masă: • Să îmbine piesele de puzzle pentru a obține imaginea pusă la îndemână; Biblioteca: • Să vizioneze DVD-ul despre viaţa animalelor marine; • Să vorbescă în mod deschis despre ceea ce au vizionat la bibliotecă.
DLC: EDUCAREA LIMBAJULUIObiective de referinţă:Săaudieze cu atenţiepovesteareţinândmesajultransmis;Săcaracterizezepersonajeleprincipale ale poveştii (baba, moşneagul, Peştişorul de aur );Să compare celetreipersonajeunulfaţă de celălalt;Săformulezepropoziţii cu cuvintele : năvod, bordei, covată;Săaleagă un personajşisăspună de ce l-a ales;Săspună cum se terminăpropoziţia: Într- o zi , moşneagulieşindînlarg la pescuitaruncă … (năvodul); Moşulşibabalocuiauîntr-un …. (bordei); Baba a cerut prima dată de la peştişor o ….. (covată);Babă a vrutsădevinăstăpânăpestemărilealbastre; Peştişorulsupăratpebabăi-a luat … (tot);Săspunădacăenunţuldatestefalssauadevărat. DS: ACTIVITATE MATEMATICĂObiectiveoperaţionale:Săasculteindicaţiileeducatoarei;Sărespecteregulilejoculuipropus;Să se grupezedupăculoare;Săformezegrupe de peşti cu tot atâteaelemenentecâteindicăcifra;Sărecunoascăcifra de pespatelepeştilorşisă o raporteze la cantitate;Săverbalizezeacţiunilepe care le face;Sărezolveproblemailustrată
SARCINA DIDACTICĂ:- numărareacorectă a peştilor;- raportareacorectă a cifrelor la cantitateacorespunzătoare;- dezvoltareaspiritului de observaţie, a gândirii;- dezvoltareacapacităţiicopiilor de a rezolvacorectproblema de adunareşiscădereînlimitele 1-9.ELEMENTE DE JOC:aplauze, întrecereaşiapreciereadupăcalitatearezolvăriisarcinii (fiecarecopilapreciatpozitivvaprimiîndar un peşteargintiu);Echipa care vaaveaceimaimulţipeştivaajunge prima la Peştişorul de aur;REGULI DE JOC:- să se exprimeîntermenimatematicicorespunzători;- sărespecteindicaţiileeducatoarei;- sălucrezeînechipămanifestând spirit de colegialitate;
STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, muncaindividuală, jocul, turulgaleriei, metodacubului;RESURSE MATERIALE:ADP:panou cu catalogulgrupei, panou cu calendarulnaturiişijetoanecorespunzătoare;ADE:păpuşipentruteatru de păpuşireprezentândpersonajeleprincipale din poveste (baba, moşneagul, şiPeştişorul de aur), peşti;jetoane cu cifre (de la 1-9);probleme illustrate, peştiarginti, albaştri, galbeni, roşi, verzi, portocali, mov, 1 peşteauriu, material albastru, panou;ALA1:cartoane, foarfece, hârtiecolorată, lipici, puzzle-uri cu imagini din povesteaPeştişorul de aur, DVD –“ Înlumeavieţuitoarelor marine”ALA2: o sfoară
SCENARIUL ACTIVITĂŢII Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă: • Salutul; • Prezenţa- catalogul grupei; • Completarea calendarului naturii. Tranziţia se realizează printr-un joc de mişcare cu text şi cânt. Se anunţăştirea zilei.
DEMERSUL DIDACTIC • MOMENTUL ORGANIZATORIC – se asigură condiţiile optime pentru desfaşurarea activităţii. • CAPTAREA ATENŢIEI – se realizează prin jocul: “Dacă aş fi peştişor ce aş face?”. • Se anunţăTEMA ŞI OBIECTIVELE. • Se executăEXERCIŢIILE PENTRU APARATUL FONO-ARTICULAR. • PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Educatoarea spune povestea “Peştişorului de aur” cu ajutorul unor marionete, care reprezintă personajele principale din poveste. După fiecare secvenţă importantă din poveste, educatoarea introduce, pe rând, cele trei variante de joc didactic cu sarcini matematice. • Pentru OBŢINEREA PERFORMANŢEI se utilizează metoda cubului. • ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI se realizează prin ALA 1. • EVALUAREA - se va realiza o expoziţie cu lucrările copiilor. • ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII - Desfăşurarea ALA2 - Joc de mişcare:” Apă şi pământ„